A-tým > Rozhovory

O. Šiška: Brigáda na léto to byla hezká

02.09.2018 17:02Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Nejlepším z českých týmů během světového basketbalového turné 3x3 Challengers je celek Humpolec. A ve čtveřici borců tohoto celku je i rozehrávač BK ARMEX Děčín, Ondřej Šiška, který si za své výkony odnesl trofej Basketbalista roku 3x3. Toto ocenění dostal v historické budově Casina Léčebných lázní Mariánské Lázně, kde Česká basketbalová federace v minulých dnech vyhlásila ty nejlepší hráče v jednotlivých kategoriích.• Co říkáte tomu, že jste se stal nejlepším basketbalistou v disciplíně 3x3?
Byl jsem překvapen, protože do sezóny jsem šel bez očekávání. Ale s týmem jsme hráli každý turnaj naplno, byli jsme úspěšní a tohle ocenění, kterého si moc vážím, bylo příjemným bonusem na závěr. Opravdu pro mě znamená hodně a jsem za něj velmi rád. Trofej z basketbalu 3x3 určitě patří k dosavadním vrcholům mé sportovní kariéry.

• Ocenění přišlo navíc v době, kdy basketbal 3x3 byl zařazen mezi olympijské sport. Máte šanci reprezentovat Českou republiku?
Jsem rád, že basketbal 3x3 je mezi olympijskými sporty, protože stále jsou takoví, kteří neberou tento sport vážně a je to pro ně jen takové hraní na plácku za barákem. Šance na reprezentaci určitě jsou, ale bude to jistě trnitá a nelehká cesta. Basketbal 3x3 je totiž nevyzpytatelný sport, každý může vyřadit každého, navíc olympiáda je až za dva roky, takže uvidím, jak se vše vyvrbí.

• Jak vypadala vůbec vaše sezóna v trojkovém basketbalu?
Odehráli jsme čtyři turnaje kategorie Challengers, což je druhá nejvyšší úroveň basketbalu 3x3. Tou první jsou turnaje Masters. Na turnajích Challengers jsme čtyřikrát postoupili do finále, jednou jsme vyhráli a třikrát skončili druzí. Druzí jsme byli na turnaji v Moskvě, v čínském Wuxi a chorvatském Lipiku. V kyperském Limassolu jsme konečně také vyhráli.
Také jsme odehráli dva turnaje Masters, kde jsme vždy skončili ve čtvrtfinále. Jeden turnaj jsme odehráli v Japonsku, druhý pak na začátku srpna v Praze na Hradčanském náměstí. Tohle mě trochu mrzí, že jsme ani jednou nepostoupili do bojů o medaile.

• V jakém týmu hrajete, protože českých týmů se na turnajích Challengers pohybuje vícero?
Jsme tým Humpolec, protože jeden ze spoluhráčů je z Humpolce, a v basketbalu 3x3 se tým musí jmenovat po nějakém městě. Takže my jsme Humpolec, mými spoluhráči jsou Ondřej Dygrýn, bývalý pětkový reprezentant, který hrál vloni druhou ligu v Rakousku, jeho spoluhráč z Mistelbachu Vladimír Sismilich, a také Roman Zachrla.

• Turnaje basketbalu 3x3 jsou vždy oceňovány i finančně. Dalo by se tím uživit?
Kdybychom vyhráli každý turnaj, tak určitě ano (smích). Ale trojkový basketbal je ošemetný a nevím, jestli by to bylo vhodné jako stálý zdroj příjmů. Na světe jsou samozřejmě profesionální týmy, které se takto živí, ale ty mají vlastní sponzory, protože bez nich by to nešlo. I já jsem ale odcházel z letošní spokojený a musím říct, že brigáda na léto to byla hezká.

• Vy máte rovněž sponzory?
Podařilo se nám získat pomoc od města Humpolec, pivovaru Bernard a firmy Isoline. Peníze od nich nám pomáhaly s cestováním a také jsme díky nim měli doplňky stravy.

• Zůstanete věrný velkému basketbalu nebo zamíříte do basketbalu 3x3?
Zatím mám v Děčíně smlouvu na další dva roky, takže není důvod přemýšlet, že bych zamířil do trojkového basketbalu. Jsem profesionální hráč pětkového basketbalu, takže hraji pětkový a nepřemýšlím jinak. Tady bych moc rád poděkoval děčínskému klubu, že mi vyhověl a pouštěl mě na tyto turnaje. Jsem za to vedení moc vděčný.

• Nyní jste už v přípravě na novou sezónu NBL, takže jak hodnotíte děčínský tým?
S přípravou jsem spokojený a musím říct, že tým se mi líbí. Američané jsou hrozně fajn, bez problémů zapadli do party a sedli jsme si lidsky. První zápas v Chemnitzu jsme sice prohráli, ale bylo hodně vidět, že my hráli poprvé, německý soupeř už počtvrté a byl sehranější. Myslím si, že bychom tuto sezónu mohli překvapit, protože podle mého budeme běhavý, bojovný a energií nabitý tým.

• A poslední otázka. Pomáhá vám nějak trojkový basketbal v pětkovém?
Určitě si z něj něco odnáším, jelikož trojkový je o dost víc fyzický, než pětkový, a také se tam hodně hraje jeden na jednoho. Takže okoukávám nové věci a některé prvky si pak přenáším na palubovku. Trojkový basketbal vnímám jako pozitivní přípravu na sezónu.

Kompletní výsledky ankety Basketbalista roku 2018 najdete ZDE:

 

Fotografie

982x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Krátké zprávy

Fotografie týdne

SANEX CZ NF U12

Kooperativa NBL 2018/19 Nastavba

skupina A1/A2

#TýmyK+-%
1.ČEZ Basketball Nymburk36360100
2.DEKSTONE Tuři Svitavy36221461
3.BK ARMEX Děčín36201656
4.Olomoucko36201656
5.BK JIP Pardubice36201656
6.BK Opava36191753
7.SLUNETA Ústí nad Labem36171947
8.egoé Basket Brno36112531
#TýmyK+-%
1.USK Praha34151944
2.GEOSAN Kolín34142041
3.NH Ostrava34102429
4.Kingspan Královští sokoli3482624

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit