A-tým > Rozhovory

Lamb Autrey: Nemůžu se dočkat začátku sezóny

22.08.2018 17:25Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Kdo si jméno Lamb Autrey nepamatuje z dresu Jindřichova Hradce, se kterým se dostal historicky poprvé do play-off, ten si ho jistě pamatuje z tuhých bojů proti pardubické Bekse v letech 2016 a 2017. Komplexní perimetrový hráč se k Válečníkům připojil proti plánu později, neboť ho zastihla evakuace na letišti ve Frankfurtu, což znamenalo více než denní zpoždění jeho letu. Už přes týden naplno trénuje s týmem Pavla Budínského a jeho adaptace je v plném proudu.

 Děčín bude už Tvým třetím českým angažmá, znamená to tedy, že k NBL máš pozitivní vztah?

Určitě. Zažil jsem v české lize hodně úspěchů, mám ji rád a miluju Českou republiku, považuji ji za druhý domov daleko od toho svého. Cením si hodně ligy, týmů a hlavně skvělých fanoušků. Vždy jsem byl šťastný hrát v ČR.   

Měl jsi ještě další nabídky z jiných týmů? Pokud ano, proč sis vybral právě Děčín?

Znal jsem Děčín jako úspěšnou organizaci. Skvělý trenér, výborní čeští hráči, úžasní fanoušci a krásné město. Bylo snadné se rozhodnout, jakmile mě klub kontaktoval. Považuji za čest se k tomuto týmu připojit! Po odchodu z Maďarska jsem si nebyl vůbec jistý, jestli ještě budu hrát basket. Byl jsem tamní situací dost naštvaný a rozladěný, také s agenturou jsem přestal spolupracovat. Věřil jsem, že pokud se to má stát, nějaký tým si mne najde s pomocí Boží. Jednou jsem byl v práci, nakládal jsem krabice do kamiónu v jednom skladu a na telefonu vidím zprávu od děčínského manažera! Byl jsem trochu v šoku, protože předtím jsem v tomto duchu s Děčínem nikdy v kontaktu nebyl. Po pár dnech jednání a rozhovorů jsme se dohodli. Své působení zde tak beru jako opravdové požehnání.   

Sledoval jsi po odchodu do zahraničí NBL? Co říkáš tomu, že Jindřichův Hradec sestoupil a ambiciózní Pardubice získaly opět bronz?

 NBL jsem sledoval stále i při svých zahraničních angažmá. Sestup Jindřichova Hradce mě zarmoutil, protože právě tam začala moje profesionální kariéra. Přeju tamnímu klubu to nejlepší a doufám, že se brzy vrátí mezi elitu. Co se týká Pardubic, ty měly výborný rok, což je vždy skvělé vidět svůj bývalý tým získat medaile.  

Mohl bys porovnat českou, finskou a maďarskou soutěž?

Srovnání těchto třech soutěží je celkem těžké. Osobně považuji českou ligu za nejlepší z nich, ale to může jistě každý hráč vidět jinak. Co se týká míry talentu a stylů se mi zdají velmi podobné. Myslím, že každý hráč musí najít tu správnou ligu, kde mu vše nejlépe sedí. Pro mne ty dvě ligy nebyly nejlepší. Tady v ČR mi přijde, že trenéři pochopili můj styl, dovolili mi ho hrát v rámci jejich systémů, což vždy ukazuje trenérovu důvěru a dovolí Ti se cítit komfortně. Zároveň jsou finská i maďarská liga dobré na hraní, chovám respekt k hráčům, týmům i organizacím. Pro mě osobně to ale nejlepší řešení nebylo.   

Maďarská štace byla velmi krátká, jen šest zápasů, jak jste strávil zbytek sezóny a jak jste se udržoval v kondici?

Během krátkého působení v Maďarsku jsem byl skoro celý den v hale. Líbí se mi motto "Pokud zůstaneš připravený, nemusíš se připravovat", a podle toho se snažím žít. Nemohl jsem vědět, co přijde po maďarské lekci, ale mohl jsem si pohlídat zůstat ve formě, až nějaký tým zavolá. Práce ve skladu, nakládání kamiónů a zvedání těžkých krabic byla výborná posilovna a taky mi pomáhala zůstat silný a v pohybu.  

Do Děčína přicházíš do pozice lídra. Jak se s tím srovnáváš?

Jsem tady dva týdny a užívám si každý kousek. Když jsem volal rodině, tak jsem jim říkal, že mi moc chybí, ale že tady se cítím jako doma taky (smích). Oni ví, jak moc mám rád Česko. Mám pocit, že jsme s týmem už našli těsnou vazbu, což mi přijde výborné a cítím to už i na hřišti. Týmová chemie je zatím skvělá. Už před mým příchodem jsme s trenérem mluvili také o mojí roli a co ode mne bude na hřišti chtít, tedy být lídrem. Od takového trenéra jako je kouč Buďa je dobré slyšet, že mě do této pozice chce, ukazuje to, že mě tady chtěl. Chystám se to plnit a být lídrem na hřišti i mimo něj. Jsem tady obklopen výbornými spoluhráči, což tuhle roli hodně usnadňuje. Se staršími zkušenějšími borci si budeme umět krýt záda. A zároveň jsou tu mladí talentovaní kluci, kteří se hodně chtějí zlepšovat, být skvělými hráči a spoluhráči. Věřím, že s tímhle týmem můžeme letos udělat hodně muziky a mít výtečnou sezónu!  

Na co, nebo na koho, se v Děčíně nejvíce těšíš? 

 Jak už jsem říkal, Českou republiku jsem si oblíbil se vším všudy. Vždy jsem slýchal, jak je město pěkné a teď mám tu možnost to zažívat. Lidé kolem jsou všichni moc milí a cítím to tu jako jednu velkou rodinu. Nemůžu se dočkat začátku sezóny, protože Děčín má jistě skvělé a hrdé fanoušky. Vždy jsem tady rád hrál kvůli atmosféře, i když to bylo těžké jakožto pro soupeře. Teď budu ale na opačné straně - tudíž na tohle se asi nejvíce těším - předvádět co nejlepší basket pro fanoušky.  

Byli jste v kontaktu s dalším americkým hráčem, který přichází do Děčína, Klintem Carlsonem?

V kontaktu jsme byli. Mluvili jsme spolu hlavně o tom, co může jako nováček čekat a jak si určitě Českou republiku a NBL zamiluje :) Také jsme se vzájemně dost motivovali a sdíleli plány na dobrou sezónu.   

Co očekáváš od nové sezóny NBL, a s čím do ní půjdeš?

Týmová očekávání jsou pro mne celkem jednoduchá. Musíme hrát každý zápas jako by to byl náš poslední. Vyhrát co nejvíc zápasů a dostat se co nejdál to půjde. Je jasné, že nás čeká spousta práce a bude to v NBL těžké, ale děčínským se neříká "Válečníci" jen tak, že? Můj velmi osobní cíl je mít nejlepší sezónu, jakou můžu mít. Určitě bych chtěl vyhrát cenu hráče měsíce více než jednou, abych se mohl projíždět krásným Hyundai Genesis, pokud to bude znovu pokračovat. A ještě jedna věc - moc by se mi líbilo dostat se do národního týmu České republiky.  

Díky za příjemné povídání.

Já děkuji všem fanouškům za čas strávený čtením tohoto rozhovoru.

 

   

1379x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Basket podle Satyho

Kooperativa NBL 2018/19 Nastavba

skupina A1/A2

#TýmyK+-%
1.ČEZ Basketball Nymburk36360100
2.DEKSTONE Tuři Svitavy36221461
3.BK ARMEX Děčín36201656
4.Olomoucko36201656
5.BK JIP Pardubice36201656
6.BK Opava36191753
7.SLUNETA Ústí nad Labem36171947
8.egoé Basket Brno36112531
#TýmyK+-%
1.USK Praha34151944
2.GEOSAN Kolín34142041
3.NH Ostrava34102429
4.Kingspan Královští sokoli3482624

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.14.9Autrey L.20.1
Carlson K.10.8Carlson K.14.2
Šiška O.10.8Pomikálek T.10.1
Pomikálek T.9.3Šiška O.8.9
Feštr L.7.7Landa R.6.6

DoskokyAsistence
Autrey L.7.6Autrey L.3.2
Carlson K.5.7Šiška O.3.2
Pomikálek T.4.6Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.6
Grunt P.3.2Ježek Š.1.4

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit