Doskoky celkem:37.436.3

Zranění hráčů před utkáním

V sestavě Děčína budou stále chybět Pavel Grunt a Robert Landa.

Názor BK Děčín

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Brno hraje dlouhodobě velmi dobře a poslední čtyři zápasy se mu povedly i výsledkově. Bude to těžký zápas. Chceme navázat na poslední výkon na útočné polovině a opět trochu vylepšit naši obranu."
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Brno obměnilo od našeho společného klání své mužstvo, vybojovalo pár výher, odlepilo se od dna a rázem se z něj stal tým, který není radno podceňovat. Zvláště na domácí půdě pod Špilberkem. Chceme se prezentovat poctivou obranou, hlavně si pohlídat cizinecké posily a nám dobře známého Kubu Krakoviče. V útoku se pokusíme roztavit moravskou obranu všemi zbraněmi, které máme, a doufám, že setnutím hlavy draka odstartujeme úspěšný nový rok."

Komentář k soupeři

Preview před zápasem 17. kola Kooperativa NBL, mmcité1 Basket Brno - BK ARMEX Děčín

Do roku 2020 vstoupí basketbalisté Děčína duelem v Brně, které se na sklonku roku 2019 krčilo na předposlední příčce. Jediné dvě výhry získalo Brno až v prosinci, kdy nejprve doma porazilo USK Praha 94:85, poté o tři dny později šokovalo, když znovu na své palubovce porazilo Pardubice 80:75. A nechybělo mnoho, aby Brňané zaskočili i svitavské Tury, kterým podlehli 82:83, když ale ještě minutu před koncem vedli 82:77. Je tedy patrné, že brněnský celek jde herně nahoru a Válečníky nečeká procházka růžovým sadem. Ostatně už děčínská těsná výhra 68:66 v ARMEX Sportcentru v prvním vzájemném utkání o něčem svědčí. Navíc v posledním zápase roku 2019 vyhrálo Brno v Kolíně 76:87 (nejlepší střelci Brna: Krakovič 17, Stegbauer 17, Roby 13), získalo třetí výhru a posunulo se v tabulce na 10. příčku.
Brno sáhlo před sezónou k výměně trenérů, kdy nově usedl za kormidlo bývalý kouč Svitav, Lubomír Růžička, který sebou přivedl i zkušeného Bryana Smithsona. Kádr Brna se často mění a kromě letních rošád došlo už k několika odchodů i příchodům. Těmi nejdůležitějšími příchody jsou návrat amerického rozehrávače Davella Robyho, jenž sice Brno v létě opustil, ale na konci listopadu se vrátil a hned se zařadil mezi klíčové hráče svého týmu. Další posilou je Jakub Krakovič, exkapitán děčínských Válečníků, který dorazil do nového působiště v prosinci a hned pomohl svému týmu ke dvěma výhrám (proti Pardubicím dal 15 bodů). S angažováním nových posil šel nahoru i výkon jejich spoluhráčů a Brno bude v dalším průběhu Kooperativa NBL jistě nepříjemný soupeř.
V Českém poháru mužů má Brno odehrána již dvě střetnutí - v prvním deklasovalo Kutnou Horu 38:117, ve druhém vyhrálo na půdě prvoligového BK Pardubice 62:78 a v osmifinále vyzve Svitavy.
Brňané se také přihlásili do Alpe Adria Cupu, kde se jim však nedaří, po pěti zápasech mají jedinou výhru (kontumační vítězství 20:0 nad slovinským celkem Hopsi Polzela) a jsou bez šance na postup.
Jak již bylo napsáno, brněnský tým táhne Roby s průměrem 15 bodů na zápas, druhý je Smithson (12,9) a třetí Radek Farský (10,6). Kvalitní výkony ale podává i Stegbauer, Heřman a Jokl.

Vzájemný zápas v zákl. části:
BK ARMEX Děčín - mmcité1 Basket Brno 68:66
Feštr 10, Pomikálek 10, Šiška 10, Autrey 10 - Smithson 12, Stegbauer 11, Nehyba 11.

Komentář po zápase

Válečníci vstoupili do roku 2020 výhrou

Brno: Smithson, Roby, Farský, Stegbauer, Krakovič
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Carlson, Vukosavljevič

Tou správnou nohou vstoupili basketbalisté Děčína do roku 2020, když v prvním utkání po Silvestru porazili Brno, které se v posledních zápasech herně velmi zvedlo a získalo například skalp Pardubic.
Zápas začal bitvou dvou pivotů - brněnského Krakoviče a děčínského Vukosavljeviče, ze které vyšel jako vítěz Vukosavljevič, jenž na domácím hráči získal během 20 vteřin dva fauly. Pak se pohnulo i skóre na tabuli, o což se postaral kapitán Válečníků, Šimon Ježek. Na druhé straně ale začala úřadovat dvojice Smithson - Roby, jež otočila na 9:4. Na nepříznivý vývoj odpověděli Pomikálek s Ježkem, takže po šesti minutách byl stav 11:10. Domácí si ale pomohli dvěma trojkami, pak se Jokl s Robym trefili za dva body a Brno rázem vedlo 21:11. V posledních dvou minutách už ovšem domácí neskórovali, naopak Vukosavljevič čtyřmi body přitáhl svůj tým na přijatelný rozdíl 21:15. Druhou čtvrtku zahájil útočným doskokem a dvěma body Kroutil, na druhé straně sice dal koš Roby, ale děčínská obrana začala dusit soupeře, ten se prosazoval jen ztěžka, a tak se rozdíl ve skóre pomalu vytrácel. Po dvou bodech Autreyho to bylo už jen 24:22 a Brno si vzalo oddechový čas. Ten však příliš nepomohl, Carlson smečí nejprve vyrovnal a poté Autrey otočil na 24:26. Domácí si vzali v rychlém sledu druhý time-out, jenže Válečníci se dostali do tempa a drtili rivala jak v útoku, tak obraně. Čtyři minuty před poločasem to bylo 24:34, po šestkách Kroutila dokonce 24:36. Teprve pak Krakovič ukončil střelecké trápení Brna, ale Děčín to v útoku dál valil a Šiška trestnými hody zvyšoval na 26:42. Poločas skončil po dalším koši Autreyho a jedné šestce Ježka 28:45, což znamenalo, že domácí zaznamenali v této části jen sedm bodů!
Během přestávky se však domácí oklepali, hned svůj první útok druhé půle zakončili trojkou, druhý rovněž, pak se bodově prosadil Roby i Stegbauer, který také trefil trojku a za necelé tři minuty to bylo 42:51. Naštěstí Válečníci měli Pomikálka a Carlsona, kteří podrželi prapor svého týmu a odrazili nápor soupeře - 44:58. Po trojce Pomikálka to bylo dokonce zpět o sedmnáct (48:65), ale závěr třetí čtvrtiny patřil jednoznačně Brnu, jež třemi trojkami a košem Jokla snížilo na 59:65. Na začátku poslední periody přidal Stegbauer další trojkou, Roby pak přitáhl Brno na 64:66. Našim se v této fázi nedařilo střelecky, množily se ztráty, ale soupeř toho naštěstí nevyužil. Naopak po trojce Šišky se náskok Válečníků opět trochu navýšil. Jenže právě Šiška dostal o chvíli později technickou chybu, Roby proměnil trestný hod a Stegbauer trojkou upravil na 68:69. Avšak vzápětí na druhé straně trefil Kroutil také trojku, Vukosavljevič pak získal míč pro Autreyho, který dal koš, poté přidal i důležitou trojku a Válečníci vedli 68:77. Brno se však nechtělo vzdát a 99 vteřin před koncem po další trojce Stegbauera bylo opět na dostřel - 77:80. Pak ale nejlepší děčínský hráč Pomikálek dopíchl do koše střelu Šišky, Roby sice snížil na 79:82, jenže dál se už skóre neměnilo.
Cenná výhra Válečníků se zrodila po zajímavém průběhu, kdy jim k celkovému vítězství stačila jedna vyhraná čtvrtina. Tou byla druhá, kterou ovládli 7:30 a tento rozdíl už domácí nedohnali. Brno si celý zápas pomáhalo trojkami (12/29), ale jeho hra z perimetru se odrazila v trestných hodech, kde domácí házeli jen sedm šestek. Naopak Děčín se spoléhal na střelbu za dva body, kde proměnil 27 střel z 50 pokusů. V koncovce pak zaznamenal také důležité trojky, ale celkově jich dal jen pět z 12 pokusů. Naopak si pomohl 13 trestnými hody z 18 odpískaných. Na doskoku vyhrálo Brno, asistence byly vyrovnané, v brejcích naopak vládli Válečníci (7:20).
Tahounem Děčína byl Tomáš Pomikálek s 24 body (střelba za 2 body 9/12), Autrey zaznamenal 13 bodů a Carslon double-double za 12 bodů a 12 doskoků. Dvojciferným střelcem byl i Šiška, vysoký rating měl Kroutil, který dával důležité body v důležitých okamžicích.
Na straně Brna byl nejlepší Roby s 24 body, k tomu přidal 5 doskoků, 4 asistence a 6 získaných faulů. Stegbauer trefil 4 trojky a přidal 16 bodů, Novotný dal tři trojky a připsal 12 bodů. Válečníkům se podařilo přibrzdit Smithsona i Krakoviče, Farský dokonce zůstal na nule.

"Je to cenná výhra, protože Brno nyní hraje opravdu dobře. Utkání bylo kvalitní, zajímavé a napínavé. Dnes jsme byli spíš šťastnější tým, než lepší, protože naše obrana stále hapruje. Prohráli jsme tři čtvrtiny, a to o něčem svědčí. Na druhou stranu druhá čtvrtka byla povedená a dařilo se nám jak v útoku, tak obraně. Na defenzívě ale musíme stále pracovat.´," řekl po utkání kouč Děčína, Tomáš Grepl.

mmcité1 Basket Brno - BK ARMEX Děčín 79:82
Body Brna: Roby 24 (2x 3), Stegbauer 16 (4x 3), Novotný 12 (3), Smithson 9 (1), Jokl 6, Kozina 5 (1x 3, 5 asistencí), Krakovič 4 (7 doskoků, 5 asistencí), Nečas 3 (1x 3), Farský 0.
Body Děčína: Pomikálek 24 (1x 3), Autrey 13 (1), Carlson 12 (1x 3, 12 doskoků), Šiška 11 (1x 3, 8 asistencí), Vukosavljevič 8, Kroutil 9 (1x 3), Ježek 5, Feštr 0, Žikla 0.
Střelba za 2 body 19/36:27/50, za 3 body 12/29:5/12, TH 5/7:13/18. Doskoky 35:29 (útočné 12:8), asistence 22:22, ztráty 19:15, fauly 19:15.