Doskoky celkem:42.139.2

Zranění hráčů před utkáním

Mimo hru je stále kapitán týmu, Jakub Krakovič.

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Do Opavy se těšíme, zahrát si na palubovce účastníka ligy mistrů je velká výzva. O kvalitách hry a jednotlivců se nemá myslím smysl bavit, každý hráč je nebezpečným pro soupeřův koš. Domnívám se, že hlavním aspektem hry bude míra energie, kterou vloží oba týmy do utkání, což v našem případě bude po dlouhé cestě důležité především v úvodu duelu."
Lukáš Feštr, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Nečeká nás jednoduché utkání. Víme, že se Opavě v poslední době příliš nedaří a my nechceme být týmem, na kterém se chytí. Musíme podat koncentrovaný a bojovný výkon po celých čtyřicet minut. Jen tudy vede cesta k vítězství."

Komentář k soupeři

Preview před 19. kolem Kooperativa NBL, BK Opava - BK ARMEX Děčín

Druhý venkovní duel nového roku 2019 odehrají Válečníci na palubovce loni stříbrné Opavy, která sice letos výsledkově trochu zaostává za minulou sezónou, ale pořád je to silný soupeř.
Slezané začali nový ročník KNBL velmi dobře, všechny čtyři domácí střetnutí vyhráli a padli jen na palubovce Nymburku. Poté ale prohráli těsně v Olomoucku, následně v Děčíně a nečekaně doma nestačili na USK. V dalších kolech se pak střídaly prohry s výhrami a nyní má obhájce stříbra bilanci 9 vítězství a 9 porážek. Každopádně doma je Opava velmi silná a prohrála zde jen s USK Praha a Nymburkem. V 17. kole se o její domácí síle přesvědčilo i Olomoucko, které zde padlo 102:92. Naopak v minulém kole nekompletní Opava nečekaně prohrála v Brně 67:59, když se jí absolutně nedařilo střelecky (nejlepší střelci Opavy: Zbránek 17, Kouřil 11, Dragoun 8, Šiřina 8). Slezanům se navíc dle vyjádření svého klubového webu v tomto duelu zranil pivot Martin Gniadek, nehrál ani Klečka, jehož sklátila viróza, z ligy mistrů zraněný Švandrlík a chyběl i dlouhodobě zraněný Bujnoch.
Opava se díky loňskému stříbru dostala do basketbalové ligy mistrů, kde hned v 1. kole šokovala francouzské Nanterre 92, které doma porazila 74:67. Další úspěch už český tým ve skupině B sice nezaznamenal, ale jeho hráči sbírají cenné zkušenosti.
Ryze český kádr trenéra Petra Czudka se opírá o zkušené borce - rozehrávače Jakuba Šiřinu, křídlo Radima Klečku a pivoty Václava Bujnocha a Martina Gniadka. Ale radno není dávat prostor ani Kouřilovi, Kvapilovi, Švandrlíkovi, Zbránkovi a dalším ze sehraného kádru.
Je zajímavé, že před 18. kolem byla Opava ve statistice celkové střelby poslední, ve dvojkové a trojkové střelbě předposlední. U trojek ale platí, že nikdo nevystřelil více pokusů než Opava a nikdo nedává tolik trojek právě jako Slezané.
V uplynulých dvou sezónách platilo pro souboje Děčína s Opavou "můj domov, můj hrad" a oba celky vždy uhájily svoji palubovku. Většinou šlo ale o velmi vyrovnané utkání, o čemž svědčí i celkové skóre z oněch osmi zápasů 631:663 ve prospěch Opavy.

Vzájemný zápas v základní části:
BK ARMEX Děčín - BK Opava 100:79
Nejlepší střelci: Carlson 18, Autrey 17, Pomikálek 13 - Zbránek 24, Švandrlík 22, Kouřil 14.

Komentář po zápase

Válečníci pokračují ve vítězném tažení

Opava: Šiřina, Dragoun, Kouřil, Zbránek, Kvapil
Děčín: Šiška, Ježek, Kroutil, Carlson, Landa

Ani ve třetím utkání nového roku neokusili Válečníci porážku. Po výhrách na Folimance a domácím vítězství nad Pardubicemi si tentokrát snadno poradili s oslabenou Opavou.
Utkání začaly dva body Kvapila, ale Ježek kontroval trojkou, načež Zbránek vyrovnal jednou šestkou, a od té doby začala na palubovce tuhá bitva. Děčínu se vcelku dařilo v obraně, domácí neměli vyloženě lehké pozice, a tak po dvou nájezdech Šišky to bylo 3:7. Slezané ale rychle vyrovnali a následně se jim vždy podařilo odpovědět na trefy Válečníků, takže po trojkách Feštra a Jurečky bylo srovnáno na 16:16. Teprve na dva body Pomikálka už Opava nezareagovala a Děčín tak vyhrál první desetiminutovku 16:18. Ta druhá přinesla ještě lepší obranu našich, ale v úvodu také nepřesnosti obou celků v útoku, takže první body padly až po dvou minutách, kdy Kvapil proměnil trestné hody - 18:18. Následně ovšem Autrey zlomil děčínské trápení v ofenzívě a Válečníci se rozjeli ke skvělému představení. Po něm skóroval Carlson, pak znovu Autrey a bylo to 18:24. Domácí první a jediný koš ze hry v této části zaznamenali po pěti minutách, kdy Zbránek snížil na 22:28, ale trojka Autreyho a koše Ježka s Pomikálkem zvedly rozdíl na dvojciferný - 22:35. A to nebylo vše. Válečníci dál pozorně bránili, po ziscích se jim dařilo rychlou hrou trhat domácí obranu, navíc Feštr s Carlsonem v závěru trefili slepené trojky a rozdíl byl 21 bodů - 24:45! Tečku za skvělou čtvrtinou pak udělaly šestky Feštra, který byl s 9 body nejlepším střelcem Děčína - 24:47.
Druhý poločas odstartoval Kvapil čtyřmi body, Děčané ale pohotově zareagovali košem Landy a trojkou Pomikálka, čímž odrazili domácí nápor. Navíc stále dobře bránili, takže Opava se na každý koš nadřela. Naopak naši v polovině čtvrtky spředli šňůru 0:7 a rázem vedli 30:59. Slezané sice dál bojovali, ale bylo už jasné, že o osudu duelu je rozhodnuto a před poslední desetiminutovkou to bylo i díky další trojce Feštra 42:68. Poslední perioda už mnoho basketbalové krásy nepřinesla, hra byla rozkouskována velikým množstvím faulů, a tak po čtyřech minutách a trojce Šišky platil stav 45:73. V závěru, pod dojmem vysokého vedení, Válečníci trochu ubrali a domácí toho využili ke snížení na konečných 61:77.
Opava v utkání navázala na střelecké trápení z Brna a před vlastním publikem zaznamenal jen tři trojky oproti deseti děčínským. Také hůře střílela za 2 body a neproměnila 12 šestek ze 30 pokusů. Opava vyhrála na doskoku, především 16 získaných míčů v útoku je vysoké číslo, Děčín naopak měl více zisků a jeho lavička byla produktivnější.
"V prvním poločase jsme měli dobrou selekci střel za tři body, bohužel ve druhém poločase jsme začali pozice přecházet, zbytečně jsme přemýšleli a vymýšleli další věci. Také nejsem spokojen s doskokem, kde nás domácí porazili," okomentoval pozápasové statistiky trenér Děčína, Pavel Budínský.
Válečníci naopak mohou být spokojeni se svojí obranou, protože když odečteme 18 bodů z trestných hodů z konečného skóre Opavy, dostaneme 43 bodů ze hry, což je velmi slušné.
Tahounem Děčína byl rozehrávač Lukáš Feštr, který dal 18 bodů, dal tři trojky z 5 pokusů a získal 5 faulů. Za ním byli pak Šiška s Pomikálkem, kteří shodně zaznamenali po 13 bodech. Dvojciferným střelcem a nejvíce asistencí měl Ježek, dobrý zápas odehrál a nejvíce doskoků získal Carlson. Landa tradičně tvrdil obranu, svým dílem ale pomohli všichni včetně Žikly, který odehrál takřka 17 minut.
Na straně domácích vynikl Kvapil se 14 body a 16 doskoky, což ještě okořenil 3 bloky, a s číslem 33 byl nejužitečnějším hráčem celého duelu. Klečka přidal 12 a Zbránek 9 bodů, ale sami na všechno nestačili.
"Utkání se nám povedlo a využili jsme absencí Opavy, i jejího náročného programu. Byli jsme od úvodu koncentrováni a připraveni bojovat. První čtvrtina byla z naší strany trochu pomalejší, ale ve druhé jsme zabrali a vlastně rozhodli o vítězství. Ve třetí čtvrtce jsme ještě vedení navýšili a v poslední čtvrtce, která byla škaredá, jsme si už výhru pohlídali," řekl po utkání Pavel Budínský a pokračoval: "Do utkání jsme dali hodně energie, kterou nám předali naši řidiči, jenž cestu do Opavy zvládli skvěle. Když jsme hráli v tempu, bylo to dobré, bohužel v závěru se hra hodně kouskovala, což nám nevyhovovalo. Ale přesto si vezeme cennou výhru, jež se bude v konečném účtování jistě hodit. Také jsem rád, že jsem mohl pošetřit klíčové hráče před úterním čtvrtfinále Českého poháru se svitavskými Tury."

BK Opava - BK ARMEX Děčín 61:77
Body Opavy: Kvapil 14 (16 doskoků), Klečka 12 (3 asistence), Zbránek 9, Slavík 7, Jurečka 6 (2x 3), Šiřina 5, Kouřil 5 (1), Kurečka 3, Dragoun 0, Bukovjan 0.
Body Děčína: Feštr 18 (3x 3), Šiška 13 (1), Pomikálek 13 (2), Ježek 10 (2x 3, 4 asistence), Autrey 9 (1), Carlson 7 (1x 3, 6 doskoků), Grunt 3, Landa 2, Kroutil 2, Žikla 0.
Střelba za 2 body 17/41:18/40, za 3 body 3/26:10/25, TH 18/30:11/17. Doskoky 44:43 (útočné 16:11), asistence 15:18, ztráty 16:15, fauly 20:24.