Doskoky celkem:41.942.3

Zranění hráčů před utkáním

Trenéru Budínskému bude chybět kapitán Jakub Krakovič, který je po operaci menisku a na hřišti bude chybět několik týdnů.

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Pro nás to bude revanšové utkání, protože tam jsme prohráli. Bude to ale jistě těžká zkouška. Svitavy jsou na tom v tabulce podobně jako my, mají kvalitní tým, velezkušené hráče i talentované mladíky. Navíc přivedly nového pivota, takže svoji kvalitu pod košem ještě zvýšily. Tuři hrají dobrý basketbal na obou polovinách hřiště a my se na toto musíme připravit. Otázkou bude, co nám dovolí náš zdravotní stav, který se teď trochu zhoršil. Ale věřím, že v domácím prostředí Svitavským porážku vrátíme."
Šimon Ježek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Z posledního zápasu s Körmendem v Alpsko-jadranském poháru jsme si odnesli tíživou porážku, ale také drahocenou zkušenost s nekompromisně tvrdým a agresivním basketbalem, který produkovali domácí. Tento aspekt hry si musíme osvojit a vtavit ho do naší identity, aby i naši soupeři poznali tvrdost a agresivitu."

Komentář k soupeři

Preview před 13. kolem Kooperativa NBL, BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy

První domácí zápas druhé poloviny základní části Koopertiva NBL odehrají basketbalisté Děčína pod dohledem kamer České televize. A není se co divit, protože do ARMEX Sportcentra přijedou Svitavy, se kterými Válečníci v minulé sezóně vypadli 2:4 na zápasy ve čtvrtfinále play-off a podlehli jim také v Českém poháru v boji o bronz. Naši tedy mají svému soupeři co vracet, navíc když v prvním letošním vzájemném duelu padli na palubovce Turů 84:69.
Svitavy začaly sezónu třemi výhrami v řadě, včetně úspěchu nad Válečníky, poté ale nestačily na Pardubice, Nymburk a Opavu. V dalších zápasech už ovšem Tuři zvítězili, výjimkou byla pouze domácí prohra s ústeckou Slunetou 66:70.
Bodovým tahounem svitavského týmu je Američan Sean O'Brien, který dává v průměru 13,8 bodů a doskakuje přes 9 míčů na zápas. Za ním je zkušený rozehrávač Roman Marko s průměrem 13,5 bodu a osmi asistencemi na utkání. Dalšími dvojcifernými střelci jsou Šimon Puršl (11,8) a Pavel Slezák (11,4). Tuři se na konci října rozloučili s Russellem Woodsem, který nenaplnil očekávání klubu, a angažovali amerického pivota Charlese Justina Aikena, jenž má po čtyřech zápasech průměr 7,5 bodu na zápas.
Zatímco Válečníci mají zápas 12. kola již dlouho za sebou (v předehrávce v něm porazili v prodloužení domácí Královské sokoly 84:90), Svitavští ho absolvovali minulou neděli, kdy porazili předposlední domácí Brno 73:83 (nejlepší střelci Svitav: Marko 15, Slezák 14, Jelínek 13).

Vzájemný zápas v základní části:
DEKSTONE Tuři Svitavy - BK ARMEX Děčín 84:69
Nejlepší střelci: O'Brien 21, Marko 13, Svoboda 12 - Autrey 25, Carlson 10, Šiška 9, Pomikálek 9.

Komentář po zápase

Koš v poslední vteřině srazil Válečníky

Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Carlson, Landa
Svitavy: Marko, O'Brien, Slezák, Kovář, Puršl

Už to vypadalo na třetí prodloužení Děčína v této sezóně Kooperativa NBL, ale svitavští Tuři poslední střelou v poslední vteřině znovu porazili Válečníky. V tomto ročníku již podruhé.
Vstup do střetnutí patřil Svitavským, kteří díky koši Puršla a trojce Marka vedli rychle 0:5. Naši však díky bodům Ježka a Pomikálka otočili na 6:5, poté odskočili dokonce na 12:7 a když dal Žikla dva koše v řadě, ke kterému se přidal ještě Autrey, bylo to 16:9. Poslední slovo v této čtvrtině však patřilo hostujícímu O'Brienovi, který upravil na 16:11. Vedené Děčína mohlo být ještě větší, ale Válečníci zahodili v závěru tři šestky, což při závěrečném počítání chybělo. Ve druhé desetiminutovce se jako první prosadil Carlson, který vzápětí trefil trojku a domácí vedli 21:13. Pak se ovšem Válečníkům přestalo dařit v útoku a Tuři toho využili k vyrovnání na 21:21. Poté se dokonce ujali po trojce Slezáka vedení 23:24, ale pět bodů Šišky otočilo na 28:24. Soupeř ale znovu manko rychle vymazal, když Marko trefil trojku a Slezák proměnil tři šestky po faulu Carlsona - 28:30. Děčínský Američan ale vzápětí napravil svoji chybu a trojkou otočil na 31:30. A vyrovnaná bitva pokračovala až do konce poločasu, který uzavřely dva body Landy - 38:39.
Druhou půli začal dvoubodovou trefou Pomikálek, hosté ale ihned kontrovali pěti body v řadě, jenže naši jich dali vzápětí osm a vedli 48:44.V polovině této periody vedli po koších Grunta a Feštra 54:51, avšak soupeř nakonec díky závěrečné trojce Slezáka získal před poslední částí náskok čtyř bodů 58:62. V ní se Turům dařilo odrážet děčínské pokusy o vyrovnání, naopak sami postupně navyšovali své vedení, které bylo po další trojce Slezáka dokonce již desetibodové - 67:77. Válečníci ale ukázali to správné srdce, zabojovali a díky trefám Carlsona, Autreyho a trojce Pomikálka se dostali minutu před koncem na 74:77. V závěrečných vteřinách se hosté nedostali ke střele, naopak Autrey po útočném doskoku a z krkolomné pozice dokázal prohnat obroučkou tříbodovou střelu - 77:77. Svitavy pak měly na poslední útok 6 vteřin, Děčané jej ale neubránili a O'Brien rozhodl lehkou střelou zpod koše - 77:79.
Zápas přinesl líbivý basketbal plný energie a bojovnosti, a to z obou stran. Skóre se přelévalo ze strany na stranu, oba celky předváděly povedené akce a diváci si jistě přišli na své. Děčín vyprodukoval o deset střel víc než soupeř, ale chyběla mu větší přesnost, zamrzelo i pět nedaných šestek. Válečníci byli lepší o kousek v doskocích a bodech z druhých šancí, měli také méně ztrát. Hosté si naopak pomohli 11 trojkami.
Nejlepším z Válečníků byl Carlson se 17 body, dařilo se i Pomikálkovi (14), dvojcifernými střelci byli i Autrey, Feštr a Šiška, který měl 8 asistencí. Hráčem zápasu byl však zvolen svitavský Pavel Slezák za 20 bodů (5 trojek a 5 šestek) a 7 doskoků. Rozehrávač Marko měl double-double za 12 bodů a 10 asistencí. Dobře zahráli Kovář, Puršl i O'Brien, který rozhodl.

BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy 77:79
Body Děčína: Carlson 17 (3x 3), Pomikálek 14 (2), Autrey 12 (1x 3, 6 doskoků), Feštr 11 (1x 3), Šiška 7 (8 asistencí), Landa 6, Grunt 4, Žikla 4, Ježek 2, Kroutil 0.
Body Svitav: Slezák 20 (5x 3, 7 doskoků), O'Brien 13, Kovář 13 (2x 3), Marko 12 (4x 3, 10 asistencí), Puršl 10, Svoboda 6, Welsch 3 (1x 3), Aiken 2, Kotásek 0, Teplý 0, Jelínek 0.
Střelba za 2 body 26/48:19/34, za 3 body 7/27:11/31, TH 4/9:8/10. Doskoky 41:40 (útočné 14:10), asistence 15:17, ztráty 11:18, fauly 16:17.

Nejlepší hráč: Pavel Slezák

Diváků: 820

Čtvrtiny: 16:11, 22:28, 20:23, 19:17

Trenéři po utkání
Lubomír Růžička, DEKSTONE Tuři Svitavy: "Jsme rádi, že jsme dokázali v Děčíně vyhrát, ale myslím, že si dnes zasloužily vyhrát oba týmy. Všichni hráči makali, jak kdyby to bylo play-off a všem zúčastněným patří kredit. Vyhrál šťastnější tým, ne lepší. Leč myslím, že jsme koncovku měli mít lépe pohlídanou, zejména trojka Tomáše Pomikálka byla z řady těch zbytečných. Oba týmy ukázaly dobrou tvář, my jsme se pomalu rozjížděli, jak dieslový motor, ale ve druhé čtvrtině jsme byli velmi potentní. Zbytek zápasu se tahal, my byli o chlup lepší, měli jsme pár dobrých střel a vybojovali nějaké neutrální míče. Koncovku jsme zvládli šťastně, ale měly vyhrát oba dva týmy."
Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: "Pro nás to je trpká porážka, ale předvedli jsme bojovný a kvalitní výkon. Náš tým se s tím zápasem popral dobře. Utkání se muselo líbit, mělo tempo a grády. Spousta soubojů. Svitavy v konečným důsledku vyhrály kvůli naší jedné mentální chybě v závěru. Nás ale trápí produktivita v útoku. Máme 75 střel z pole, 40 doskoků, 15 asistencí. Ale potřebovali bychom, abychom dávali některé střely z vymezeného území nebo se trefili víc z dálky. Bylo fajn, že jsme vyrovnali šťastnou střelou Autreyho, ale je škoda dostat takový koš. Proto je ale lepší vyhrávat takovéhle zápasy o deset. Pro nás možná dobře, musíme hrát s větší odvahou a kvalitou hry. Fakt to byl těžký zápas."

Hráči po utkání
Matěj Svoboda, DEKSTONE Tuři Svitavy: "Byl to kvalitní zápas. Oba týmy podaly dobré výkony. Myslím, že se to mohlo líbit divákům v hale i u televizí. Na konci bylo štěstí na naší straně, za což jsme rádi. Teď musíme výhru potvrdit doma proti USK."
Klint Carlson, BK ARMEX Děčín: "Samozřejmě dobrý zápas. Kredit hostům za to, jak hráli. Mají dobrý tým a dobře trénovaný. Byli jsme minus deset, stálo nás dost sil a trochu i šťastně jsme vyrovnali. Bohužel, já jsem osobně udělal špatné rozhodnutí, což nám vzalo šanci hrát prodloužení. Kredit mým spoluhráčům za to, jak jsme bojovali. Gratulace soupeři, hrál dobrý zápas."