Hruša Petr, Baloun Jan, Blahout Petr
Zdeněk Ringsmuth
Zobrazit

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "V semifinále jsou momentálně asi tři nejtěžší protivníci. Nymburk je Nymburk, Pardubice jsou druhé po základní části a mají zkušený kádr a domácí Svitavy jsou na své palubovce schopny porazit kohokoliv. Hrát tedy s Pardubicemi na neutrální půdě je vzhledem k okolnostem asi to nejlepší. Je ale zřejmé, že Pardubičtí budou mít extramotivaci - budou chtít postoupit do finále a vrátit nám dvě letošní porážky. Ale také my můžeme odjet na turnaj s myšlenkou, že můžeme Pardubice porazit, protože jsme schopni se s nimi měřit. Věřím, že to bude zajímavé utkání a těším se na něj. Doufám, že se těší i kluci a věřím, že se dají do kupy Lukáš Bažant i Pavel Grunt, abychom mohli odjet v co nejsilnější sestavě."
Jakub Houška, pivot BK ARMEX Děčín: "Uvidíme, jak nám to s Pardubicemi půjde. Zápas to může být vyrovnaný, ale také nemusí. Je jasné, že Pardubičtí na nás budou mít velikou chuť a budou nám chtít oplatit porážky ze základní části. Navíc Pardubice jsou poměrně blízko Svitav, takže jistě tam budou mít své fanoušky. Ale my se rozhodně popereme a chceme dojít co nejdál."

Komentář k soupeři

Preview před zápasem BK ARMEX Děčín - BK JIP Pardubice

Český pohár mužů má na programu poslední čtyři zápasy, které rozhodnou o medailistech. Závěrečný turnaj se koná o nadcházejícím víkendu ve Svitavách a mezi poslední čtyři týmy se dostal Nymburk, Pardubice, Děčín a domácí Svitavy, které měly účast jistou díky pořadatelství.
Los semifinále domácím Turům přiřkl soupeře nejtěžšího, tedy mistrovský Nymburk, který letos válí nejen na domácí scéně, kde ještě neprohrál, ale také v evropské konkurenci. Druhou dvojici pak tvoří po základní části čtvrtí Válečníci a druhé Pardubice. A tento souboj bude jistě velmi zajímavý, protože oba celky se v Českém poháru potkávají poměrně pravidelně.
V minulé sezóně Pardubičtí vyřadili naše v 6. kole výhrou v ARMEX Sportcentru 70:78, rok před tím Pardubice porazily Válečníky ve finále 67:87. Naopak v sezóně 2014/15 vyhrál Děčín v semifinále výsledkem 64:59. Je tedy vidět, že Děčané mají svěřencům trenéra Levella Sanderse co oplácet, ale na druhou stranu Pardubičtí budou chtít odčinit dvě letošní ligové porážky a především pak loňské vyřazení v semifinále play-off KNBL, kde Děčín vyhrál velmi nečekaně 4:1 na zápasy.
Jak již bylo napsáno, Pardubice skončily v základní části Kooperativa NBL na stříbrné příčce s bilancí 16 výher a 6 porážek. V Českém poháru pak nejprve ve 4. kole porazily prvoligový Sokol Šlapanice jasně 57:105, v 5. kole vyřadily bez větších problémů Brno po výhrách 83:74 a 75:49.
Za dalším velmi dobře rozjetou sezónou Pardubic stojí především americké křídlo Dominez Burnett. Tedy přesněji stálo, protože na začátku ledna odešlo do předního lotyšského klubu BK Ventspils. Jeho průměr v lize činil 22,3 bodů na zápas, což je jistě veliká ztráta. Pardubičtí však našli adekvátní náhradu, kterou je Brandon Spearman, jenž po čtyřech zápas v dresu Beksy má průměr 17,3 bodů na utkání! Dalšími tahouny Pardubic je Slovák Dušan Pandula (12,3) a dva Američané Martin (12) a Kent (11,5). Soupeři si ale musí dát pozor také na Švrdlíka, Kohouta, Půlpána a zkušené borce Welsche a Nečase.

Vzájemné zápasy v základní části KNBL:
BK ARMEX Děčín - BK JIP Pardubice 74:73
Nejlepší střelci: Krakovič 22, Pomikálek 19, Feštr 8 - Burnett 22, Kohout 22, Švrdlík 11.
BK JIP Pardubice - BK ARMEX Děčín 67:72
Martin 16, Pandula 13, Potoček 8, Welsch 8, Kent 8 - Šiška 24, Pomikálek 11, P. Houška 9.

Komentář po zápase

Válečníci na Beksu nestačili, zahrají si o bronz

Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Landa, P. Houška
Pardubice: Welsch, Martin, Kent, Pandula, Nečas

Dvakrát v letošní sezóně porazili basketbalisté Děčína silný tým Pardubic, napotřetí to ale nevyšlo. V semifinále Českého poháru mužů sice vyhráli první čtvrtinu, v dalších byl ovšem lepší soupeř a Válečníci si tak zahrají o bronz. S kým? To teprve ukáže druhé semifinále Nymburk - Svitavy. Překvapení se nekonalo, Nymburk zničil domácí Tury 111:59 a postoupil do finále.
Děčané s uzdraveným Gruntem, ale stále bez Bažanta, začali utkání trojkou Pomikálka a skóre se rychle měnilo. Po dvou minutách a pěti bodech Ježka to bylo 10:6, po dalším koši Pomikálka dokonce 12:6. Jenže soupeř se stále držel na dostřel, a v polovině této periody byl stav 14:12. Pak ale přišla trojka Šišky, koš Halady a Válečníci vedli 19:12. Jenže v koncovce první části Pardubice snížily na 21:16. Ve druhé periodě se obraz hry změnil a začala tuhá bitva, v níž se skóre měnilo jen pomalu. Po trefách Feštra a Krakoviče vedli naši v polovině této části 25:18, jenže svěřenci trenéra Sanderse přidali v obraně, začali být produktivnější v útoku, a po bodech svých Američanů otočili na 25:28. Po třech bodech Nečase to bylo 25:31, jenže trojka Pomikálka a tříbodová akce J. Houšky snížily manko na přijatelných poločasových 31:33.
Start do druhé půle Válečníkům nevyšel vůbec a dva body Welsche a dvě trojky Kenta zvedly rozdíl na 31:41. Šiška pak třemi body snížil, ale Martin přidal další trojku, a po šestkách Kenta to bylo 35:46. Prapor Děčína v této fázi držel jen Šiška, postupně se k němu však začali přidávat i další hráči, a po trojce Halady a dvou bodech Feštra byli naši zpět v utkání - 48:50. Jenže v poslední minutě této desetiminutovky dali Pardubičtí pět bodů, naopak Děčín jen dva a před poslední periodou byl tak stav 50:55. V jejím úvodu udělali pardubičtí hráči šňůru 0:8, utekli na 50:63 a získali rozhodující náskok. Děčané se sice snažili, bojovali, ale soupeř si vedení už vzít nenechal, a tak po závěrečné trojce Halady padli Válečníci 62:75.
Děčín svého soupeře přestřílel, ale procentuelní úspěšnost měl nižší. Navíc házel jen sedm trestných hodů oproti pětadvaceti pardubickým. Válečníkům nepomohlo ani nižší číslo u míčových ztrát a lepší útočné doskoky. Nejlepším střelci Děčína byli Šiška a Pomikálek, nikdo další však na dvouciferné číslo u bodů nedosáhl a P. Houška s Landou dokonce skončili s nulou. Také Pardubice měly jen dva dvouciferné střelce - Kent dal 23 a Spearmen 13 bodů, k nim se ale přidali všichni spoluhráči, kteří dobrou obranou a zlepšeným doskokem postoupili do finále.

Trenéři po utkání
Levell Sanders, BK JIP Pardubice:
„Chtěli jsme se soustředit na doskok a nenechat skórovat Děčín z přechodu do útoku. V prvním poločase měl sice jen čtyři body z rychlého protiútoku, ale Děčín skóroval ze druhých šancí, nehráli jsme dobře match-up, nekomunikovali. V poločase jsme říkal, že jsme se bavili o doskoku a žádný přitom nemáme. Ve druhém poločase jsme to zvládli, a to byly ty klíčové faktory. Byl to pak úplně jiný zápas.“
Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Předně myslím, že to bylo pěkné bojovné utkání, které se od začátku hrálo v pekelném tempu. V konečném výsledku nás výhru stála lepší střelecká produktivita. V počtu střel z pole jsme jich sice měli víc, ale Pardubice si pomohly větším počtem trestných hodů. To v takovém utkání dělá rozdíl. V okamžiku, kdy jsme se propadli, měly Pardubice lepší start do druhého poločasu. My jsme se přiblížili na pět bodů, ale bohužel jsme dnes měli nízké procento z pozic, které jsme potřebovali dávat. To nás stálo minimálně vyrovnanou koncovku nebo i výhru. Pardubice si díky Kentovi a Spearmanovi utkání pohlídaly.“

Hráči po utkání
Viktor Půlpán, rozehrávač BK JIP Pardubice:
„My jsme si před zápasem řekli, že Děčín nechceme nechat útočně doskakovat a nechat ho hrát jeho tvrdou hru, ale chceme hrát svou hru, to znamená rychle, pohlídat si obranný doskok a běhat a uběhat soupeře, což se povedlo. Chvílemi měl Děčín dost útočných doskoků, ale vždycky jsme se z toho včas oklepali a dostali se přes něj.“
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Dali jsme prostě míň košů (hořce se usměje). My jsme měli víc střel z pole, víc útočných doskoků a míň ztrát, takže určitě rozhodla exekuce a trestné hody. Pardubice jich házely dvacet pět a my pouze sedm. Nevím, čím to je, jestli fakt hrajeme tak tvrdě, anebo pardubičtí hráči jsou tak dobří, že si dokážou vynutit víc faulů. Je to už několikátý zápas, kdy je tak velký rozdíl v počtu házených trestných hodů. Tohle nás stálo zápas. Ubránit Pardubice na sedmdesáti pěti bodech nebylo špatné, když se podíváme na jejich průměr v lize, ale útok nebyl optimální a chyběly body od některých hráčů, a to bylo klíčové.“

BK ARMEX Děčín - BK JIP Pardubice 62:75
Body Děčína: Šiška 16 (2x 3), Pomikálek 12 (2), Halada 8 (2), Ježek 7 (1), Feštr 6 (5 doskoků, 4 asistence), J. Houška 5, Krakovič 4 (5 doskoků), Kroutil 2, Grunt 2, P. Houška 0 (5 doskoků), Landa 0.
Body Pardubic: Kent 23 (2x 3, 9 doskoků), Spearman 13 (1x 3), Martin 8 (1x 3, 8 doskoků), Nečas 7, Půlpán 7 (5 asistencí), Kohout 6 (1x 3), Pandula 5, Švrdlík 2, Welsch 2, Potoček 2.
Střelba za 2 body 18/46:22/44, za 3 body 7/32:5/19, TH 5/7:16/25. Doskoky 44:50 (útočné 12:9), asistence 12:16, ztráty 10:16, fauly 26:17.