TH:66.7%75.1%
Asistence:15.918.4
Doskoky celkem:41.338.0

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Další derby v Ústí bude opět naší snahou zlomit nepříznivou sérii porážek. Věřím, že jsme schopni toho dosáhnout, ale je třeba být soustředění, disciplinovaní a produktivní po celé utkání. Obzvlášť na venkovní palubovce je to výzva, se kterou se musí každý člen našeho týmu ztotožnit a nebát se jí. Pak můžeme být úspěšní."
Šimon Ježek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Na duel s Ústím se netěšíme pouze my, ale i celý basketbalový sever. Derby tradičně poutá mnoho pozornosti, zdobí ho neodmyslitelně bouřlivá atmosféra, která dokresluje divácky velmi atraktivní a jedinečnou kulisu, ať se hraje v Děčíně nebo Ústí. Je to ideální zápas pro ukončeni naší neblahé série porážek."

Komentář k soupeři

Preview před 8. kolem nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL, Sluneta Ústí nad Labem - BK ARMEX Děčín

Do druhé poloviny nadstavbové skupiny A1 vstoupí basketbalisté ve žhavém derby s ústeckou Slunetou. Válečníci a Pandy se v této sezóně utkali už třikrát a vždy slavil ústecký tým. Ten nejprve vyhrál doma, poté v monstrózní bitvě v Děčíně 106:109, když se rozhodlo až ve třetím prodloužení! V úvodním duelu nadstavbové skupiny pak Sluneta znovu vyloupila Děčína, tentokrát o jediný bod 75:76. Je tedy patrné, že Válečníci mají soupeři co oplácet.
Ústí nezačalo sezónu příliš dobře, a z prvních šesti zápasů vyhrálo jediný, když uspělo na Folimance proti USK. Pak se ale začalo dařit, výhry přibývaly svižným tempem a Sluneta nakonec obsadila po základní části ve vyrovnané tabulce 6. místo se stejnou bilancí jako páté Olomoucko a čtvrté Pardubice.
Nadstavbovou skupinu A1 zahájili Ústečané třemi výhrami, následně ale přišly čtyři porážky v řadě, ta poslední na palubovce Svitav 81:77 (nejlepší střelci Ústí: Šteffel 21, Pecka 13, Fait 12).
Bodovým lídrem Slunety je exděčínský Pavel Houška, který odehrál dosud všechny zápasy, ve kterých dává v průměru 14,2 bodu a doskakuje 6,2 míče na utkání. Druhým nejlepším střelcem (13,2) byl Devante Wallace, který však na začátku března překvapivě u týmu skončil.
"Devante udělal věci, které se absolutně neslučují s možností dalšího působení v klubu a musely se řešit s okamžitou platností. Celá věc nás mrzí, Devante je bezesporu kvalitní basketbalista, ale pokud člověk zásadně ovlivní svým chováním chod šatny a klubu, není jiného zbytí, než na to reagovat tímto způsobem," uvedl pro klubový web generální manažer Ústí, Tomáš Hrubý.
Nyní je tedy na pozici druhé střelce týmu Ladislav Pecka (12,8), jenž má také více než 7 doskoků na zápas. Dvojcifernými střelci jsou ještě Američané Spencer Svejcar (10,1) a Justin Martin (10,5), který přišel do Ústí na začátku tohoto roku. Nejvíce asistencí pak připisují rozehrávači Michal Šotnar (4,6) a Jaytornah Wisseh (3,9), kteří shodně střílejí v průměru přes 7 bodů na utkání.

Vzájemné zápasy v základní části KNBL:
SLUNETA Ústí nad Labem - BK ARMEX Děčín 76:66
Wallace 24, Pecka 14, Šotnar 10, Svejcar 10 - Autrey 14, Carlson 14, Ježek 11.
BK ARMEX Děčín - SLUNETA Ústí nad Labem 106:109
Carlson 18, Pomikálek 15, Šiška 15, Autrey 15, Ježek 13 - Houška 22, Wallace 21, Pecka 20.
Vzájemný zápas v nadstavbové sk. A1:
BK ARMEX Děčín - SLUNETA Ústí nad Labem 75:76
Autrey 19, Šiška 13, Landa 9 - Wisseh 16, Pecka 12, Houška 11.

Komentář po zápase

Válečníci zlomili sérii proher, v prodloužení vyloupili Ústí

Ústí: Wisseh, Svejcar, Šmíd, Pecka, Houška
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Carlson, Landa

Ufff! Tu ránu, když hráčům i fanouškům Děčína spadl ze srdce obrovský kámen bylo slyšet na kilometry daleko. Po devíti ligových prohrách a dvou porážkách ve Final four Českého poháru se konečně Válečníkům povedlo frustrující šňůru nezdarů přetrhnout. A to navíc při severočeském derby proti Slunetě, se kterou jejich smutná série začala. Takže kruh se uzavřel.
Žhavé derby začaly body děčínského Landy, následně ale ústečtí Američané Wisseh a Svejcar otočili skóre, jenže Ježek se Šiškou strhli vedení zpět na stranu Válečníků - 4:5. A přetahovaná pak pokračovala i v dalších minutách. V polovině této periody vedli naši po koši Autreyho 8:12, ale domácí Pecka vzápětí trefil trojku a takřka vyrovnal. Po koši s faulem dobře hrajícího Šišky a dalších bodech Autreyho vedl Děčín již 11:17, ale Sluneta v závěru otočila na 20:19. Poslední slovo měl ovšem Autrey a jeho přesné šestky - 20:21. Ve druhé čtvrtce se Ústí podařilo díky trojkám Houšky a Šmída odskočit na 30:25, po trojkách Američana Martina a Pecky to bylo již 37:29. Trenér Budínský si proto vzal oddechový čas, ale další bod přidali opět domácí z jedné šestky - 38:29. Válečníkům se v této fázi nedařilo střelecky, trápení však zlomil Kroutil úspěšnými trestnými hody, v posledních dvou minutách první půle pak Pomikálek s Landou snížili na 40:36 a následně kapitán Krakovič trojkou s klaksonem upravil na 40:39.
Druhý poločas začal střeleckými neúspěchy na obou stranách, takže po třech odehraných minutách byl stav 42:42, o což se na děčínské straně postaraly tři body Autreyho. V této chvíli se začalo našim dařit, Landa dal koš s faulem, Carlson zaznamenal trojkou své první body v duelu a když trojku přidal i Šiška, bylo to 44:51. Po čtyřech bodech Grunta se pak náskok vyšplhal na 46:55 a srdce děčínských fandů začala doufat. Jenže Sluneta se rozhodně nevzdala a skvělou sérií 14:0 otočila na 60:55! Naštěstí v posledních vteřinách této desetiminutovky si Šiška vynutil faul a následně proměnil obě šestky - 60:57. Čtvrtou část začala druhá trojka Carlsona, stejný hráč pak vyrovnával na 62:62. V dalších minutách bylo lepší ale Ústí, jež odskočilo na 68:62, po trojce Svejcara vedlo dokonce již 71:64 a děčínský tábor se pomalu začal halit v smutek. Jenže Válečníci tentokrát ukázali to pravé srdce bojovníka a zlomili nedobře se vyvíjející utkání. Šiška nejprve trojkou snížil na 72:67, Carlson třetí trojkou poslal Děčín na dostřel a Landa třemi body zadělal na drama - 75:73. Sluneta přesto mohla rozhodnout, jenže Pecka proměnil jen jednu šestku a Šiška ihned po přeběhnutí na polovinu Ústí trefil trojku o desku a poslal zápas do prodloužení - 76:76
A stejný hráč pak otevřel účet prodloužení dvěma body - 76:78. Po dvou minutách vedli Válečníci 81:82, avšak čtyři body Martina otočily na 85:82 a následoval děčínský time-out. Po něm Děčané přidali v obraně a již nedovolili Slunetě skórovat. Naopak Šiška s Krakovičem nejprve snížili trestnými hody na 85:84, následně Šiška proměnil svůj nájezd, po útočném doskoku Krakoviče byl faulovaný a jeho šestky zvýšily na 85:88. Další útok Ústí nebyl úspěšný, a tak Autrey v poslední vteřině střetnutí pečetil na 85:90.
"Samozřejmě, že jsem rád, že se nám podařilo zlomit sérii nezdarů. Štvalo mě to už kvůli klukům, protože jsme nehráli špatně, ale chyběly nám výhry," oddechl si po utkání kouč Válečníků, Pavel Budínský, a pokračoval: "Dnes nás opět podržela střelba za dva body, důležité také bylo to, že jsme v prodloužení ustáli nepříjemný okamžik, kdy domácí šli přes nás. Už to vypadalo, že budeme opět smutní, ale pak jsme utáhli šrouby v obraně a skvělý Ondra Šiška nás dovedl k vítězství. Jsem moc rád i za fanoušky, kteří nám hodně pomohli."
Derby přineslo velmi vyrovnanou bitvu, v níž rozhodovaly maličkosti. Děčín byl lepší na doskoku, z čehož rezultovalo 17 bodů z druhých šancí, také vyprodukoval více střel a byl nepatrně produktivnější v útoku. Domácí měli naopak méně ztrát a dali více bodů z rychlých protiútoků.
Mužem zápasu byl vyhlášen děčínský rozehrávač ONdřej Šiška, který předvedl opravdu velmi povedený výkon, když se trefoval za dva i tři body a rovněž byl jistý na čáře trestných hodů (6/7). Patnáct bodů a 9 doskoků nasbíral Autrey, v prvním poločase nulový Carlson dal nakonec 11 bodů stejně jako bojovník Landa. Dobře zahrál i Pomikálek, který zbíral míče a měl 4 asistence. Důležité body dával Krakovič, ale i ostatní přispěli svoji trochou k důležité výhře.
Na straně domácích byl nejlepší Ladislav Pecka (18 bodů), rychlý Wisseh dal 16, Martin 15, Svejcar 12 a Houška 11 bodů, ke kterým přidal 11 doskoků!

Sluneta Ústí nad Labem - BK ARMEX Děčín 85:90 po prodl.
Body Ústí: Pecka 18 (1x 3), Wisseh 16 (1x 3, TH 7/8, 6 asistencí), Martin 15 (1x 3, 9 doskoků), Svejcar 12 (2x 3), Houška 11 (1x 3, 11 doskoků), Fait 4 (1x 3), Šteffel 3, Šotnar 3, Šmíd 3 (1).
Body Děčína: Šiška 27 (3x 3, 4 asistence, 6 získaných faulů), Autrey 15 (9 doskoků, 4 asistence), Carlson 11 (3x 4), Landa 11, Krakovič 8 (1), Pomikálek 6 (7 doskoků, 4 asistence), Ježek 6 (1x 3), Grunt 4, Kroutil 2, Feštr 0.
Střelba za 2 body 21/35:24/44, za 3 body 8/32:8/25, TH 19/26:18/24. Doskoky 37:43 (útočné 10:13), asistence 17:17, ztráty 15:21, fauly 24:22.

Nejlepší hráč: Ondřej Šiška

Diváků: 1 120

Čtvrtiny: 20:21, 20:18, 20:18, 16:19 - 9:14