Zápasy

KK Šentjur vs BK Armex Děčín

24.11.2017 18:00Luděk Černý, JD | Tisk | Přejít zpět

Informace o utkání

81:87 (17:26 40:48 65:69)
3.
Športna dvorana OŠ Hruševec Šentjur

Zranění hráčů před utkáním

Kromě kapitána Jakuba Houšky rehabilitujícího po operaci kolene, bude trenéru Budínskému nejspíše chybět také Tomáš Pomikálek, který je ve čtrnáctce národního týmu trenéra Ginzburga pro utkání s Islandem a ve Finsku. Ve středu by se mělo rozhodnout, zda pocestuje s Děčínem na slovinskomaďarský trip nebo zda bude hájit barvy reprezentace.

Názor BK Děčín

Pavel Budínský, trenér BK ARMEX Děčín: "Dvojutkání v alpsko-jadranském poháru bude pro nás zajímavou konfrontací během reprezentační pauzy. Myslím, že jak ve Slovinsku, tak Maďarsku nás čekají skutečně těžké zápasy, které nám mohou pomoci sbírat cenné zkušenosti, jež se mohou v budoucnu hodit. Navíc nám tyto zápasy pomohou v procesu zlepšování se."

Lukáš Feštr, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Čekají nás dva těžké zápasy ve dvou dnech a k tomu ještě navíc náročné cestování. Oba dva soupeři svojí kvalitu mají, i když o Körmendu nemáme tolik informací jako o Šentjuru, se kterým už jsme odehráli domácí utkání. Pohled na tabulku maďarské ligy a jejich výsledky ve FIBA Europe Cupu ukazují, že nás nečeká vůbec nic jednoduchého."

Jakub Krakovič, pivot BK ARMEX Děčín: "Šentjur nám bude chtít oplatit porážku z minulého zápasu, kdy jsme byli velice produktivní v útoku. My znovu musíme být koncentrovaní po celých čtyřicet minut. Körmend je pro nás neznámý soupeř, ale už to, že se dostal do FIBA Europe Cupu svědčí o jejich kvalitě. Pro nás platí stejné jako ve Slovinsku, soustředit se na naši hru po celou dobu utkání."

Komentář k soupeři

Preview před zápasem KK Tajfun Šentjur - BK ARMEX Děčín

Nejvyšší českou soutěž mužů nyní čeká reprezentační přestávka, které děčínští Válečníci využijí k odehrání dvou zápasů evropského poháru Helios Alpe Adria Cupu.
Ten první absolvují na půdě slovinského KK Šentjur, který v soutěži AAC má na svém kontě již tři zápasy, ale výhru slavil jen jednou. Nejprve padl na půdě slovenského Komárna 85:74 (nejlepší střelci Šentjuru: Gabrovsek 23, Popadič 17, Bolčina 14), poté ovšem doma stejného soupeře přehrál 81:67 (nejlepší střelci Šentjuru: Popadič 18, Macek 15, Williams 14). Ke třetímu duelu přijel Šentjur do Děčína, kde si Válečníci skvělým vstupem do zápasu vybojovali rozhodující náskok (podrobnosti ZDE) a zvítězili jasně 98:80 (nejlepší střelci: Pomikálek 27, Kroutil 16, Šiška 14 - Pešič 23, Williams 15, Bolčina 10). Naši tím získali nejen dva důležité body do tabulky, ale také slušný náskok. Jak je patrné z ostatních výsledků nejen v "děčínské" skupině B, domácí prostředí je v tomto ročníku Helios Alpe Adria Cupu velmi důležité. Páteční soupeř má se slovenským vicemistrem z Komárna vyrovnanou bilanci 1-1, na skóre (74:85 a 81:67) se mu však podařilo získat mírnou výhodu, jež může v konečném zúčtování rozhodovat.
Slovinský tým má v domácí soutěži Liga Nova KBM zatím vyrovnanou bilancí tří výher a tří porážek, která jej řadí do středu desetičlenné tabulky na 6. místo. Šentjur všechna vítězství získal na své palubovce, naopak u soupeřů zatím prohrává. Naposledy padl v Lublani na hřišti týmu Petrol Olimpija vysoko 100:63 (nejlepší střelci Šentjuru: Pešič 13, Jereb 12, Rojko 9, Bolčina 9).
Bodovým tahounem domácích je srbský pivot Miloš Pešič, který dává v průměru 18,5 bodů na zápas (letošní rekord si připsal proti slavnému celku KK Krka Novo Mesto, jemuž nasázel při výhře 104:101 v prodloužení úctyhodných 44 bodů), nejlepší doskok má Tomaž Bolčina (6,7) a nejvíce asistencí si připisuje jeden ze dvou Američanů v dresu Šentjuru, Darien Fernandez (4,5).
Z výše napsaného je patrné, že Děčín čeká na hřišti Tajfunu těžký oříšek, ale jistě nikoliv nerozlousknutelný. Po utkání v Děčíně řekl jeden ze soupeřova lídrů Marko Popadič: "Myslím, že jsme dnes dobře neodstavovali hráče, porazili nás útočným doskokem a přechodovou fází. Víme, jak se připravit na další zápas na naší palubovce." Válečnická bojovnost tedy musí dosahovat alespoň stejných parametrů jako v prvním zápasu, neboť jak je známo o balkánských týmech, umí výrazně přitvrdit a jistě to bude hlavním soupeřovým motem do odvety. Pro Děčín je výzvou získat výhru, obzláště v situaci, kdy největší favorit skupiny, maďarský Körmend, teprve ve čtvrtek 23. 11. odehraje svůj první zápas Helios Alpe Adria Cupu (nakonec doma porazil Komárno 79:68). V postupové matematice by tak výhra ze Šentjuru měla hodně vysokou hodnotu. 

Tým trenéra Budínského vycestuje jižním směrem již ve čtvrtek ráno a půjde-li dlouhá cesta podle plánů, měl by i stihnout aktivační trénink v hale v Šentjuru, ubytován však bude v nedalekém městě Celje, na něž má kouč Válečníků živé vzpomínky! Právě v Celje totiž Slovinsko hostilo základní skupinu C Eurobasketu 2013, kam děčínský "Buďa" dovedl mužský národní tým. Češi v tehdejším systému (postupovali jen 3 nejlepší ze skupiny oproti čtyřem v dalších letech) nepostoupili ze čtvrtého místa ve skupině, když za sebou nechali Polsko a Gruzii, hned v prvním duelu těsně podlehli Slovinsku (nakonec skončili na 5.místě) a padli také se Španěly (3.) a Chorvaty (4.). Celkově tak obsadili sympatické dělené 13.místo v Evropě.

Aktuální tabulka sk. B
1. MBK Komárno          2     2     300:301    6
2. ARMEX Děčín          2     1     252:241    5
3. KK Šentjur               1     3     316:337     5
4. Egis Körmend          1     0      79:68       2
 

Komentář po zápase

Válečníci slaví druhé evropské vítězství v sezóně

Základní sestavy
Šentjur: Jereb, Debelak, Rojko, Bolčina, Pešič
Děčín: Šiška, Ježek, Kroutil, Grunt, P. Houška

Basketbalisté Děčína si během reprezentační přestávky odehrají dva venkovní zápasy evropského poháru Alpe Adria Cupu. A náročný program dvou zápasů během dvou dnů včetně přejezdu ze Slovinska do Maďarska začali skvěle, když porazili slovinský celek Šentjur. Naši se museli obejít bez Jakuba Houšky, Tomáše Pomikálka a Jakuba Krakoviče, přesto předvedli dobrý výkon, a ve vyrovnané bitvě zaslouženě vyhráli.
Úvodní body obstaral domácí Bolčina, na druhé straně ale ihned kontroval  P. Houška, k němu se přidal jednou šestkou Šiškou, trojkou Kroutil a pěti body Ježek, takže Děčín vedl za necelé čtyři minuty 2:11. V polovině této části to bylo už 4:17, ale Šentjur pak zabral a dvě minuty před přestávkou snížil na 14:19. Po trojce Fernandeze to bylo 17:21, naštěstí Halada také trefil střelu zpoza trojkového perimetru a tečku za touto čtvrtkou udělaly dva body Feštra - 17:26. V úvodu té druhé se trefovali hráči obou celků poměrně vyrovnaně, takže po třech minutách hry a trojce Feštra byl stav 25:35. V polovině této periody a další trojce Feštra a přesných šestkách Bažanta s Feštrem vedli Válečníci opět dvojciferným rozdílem - 30:43. Domácí ale nechtěli dát svou kůži zadarmo a těsně před poločasem snížili po trojce Rizmana na 40:45. Děčínský rozehrávač Šiška ovšem odpověděl stejnou mincí a poločas skončil 40:48.
Do druhé půle vstoupili hráči slovinského celku razantněji a především díky pěti bodům Fernandeze snížili na 50:52. Od té chvíle se rozhořela na palubovce tuhá bitva, v níž ale byli o něco úspěšnější domácí, kteří otočili na 59:56. O vyrovnání se sice následně postarala trojka Ježka, soupeř však odskočil na 63:59. Naši si pak ale doskočili několik svých nepřesných střel, Fernandez navíc nesportovně fauloval a P. Houška trestnými hody a trojkou otočil na 63:64. A povedený závěr této části obstarala další trojka Ježka a koš Landy - 65:69. Závěrečnou desetiminutovku zahájily dva body P. Houšky, oba celky pak hodně volily střelbu za tři body, ovšem netrefovaly se. To změnil až Šiška, jenže na druhé straně zaznamenal Williams koš s faulem - 70:74. Přesto byli hosté stále vpředu, a po trojce Feštra vedli čtyři minuty před koncem 72:77. Avšak následně se předvedl v dobrém světle domácí Rizman, který dal dvě trojky v řadě a Tajfun vedl 78:77. Na koš Šišky pak odpověděl stejný hráč rovněž košem a necelé tři minuty před koncem bylo zaděláno na drama - 80:79. Pak si však vzali hlavní slovo děčínští rozehrávači Šiška s Feštrem, jenž dávali body (Šiška pět, Feštr tři), doskakovali a získávali míče i fauly a Děčín přes zahozené šestky vyhrál 81:86, když poslední bod zaznamenal Pavel Grunt z trestného hodu.
Válečníky táhl za výhrou Šimon Ježek, který dal 15 bodů, k nim pak přidal 4 doskoky a 4 asistence. Nejvíce bodů však nastřílel Šiška, těsně za ním byli P. Houška a Feštr. Děčín se mohl opřít o dobré procento střelby (62 %), měl také více asistencí, vyhrál těsně bitvu na doskoku a dal 20 bodů z rychlých brejků. Domácí měli rovněž pět dvojciferných střelců, z nichž nejlepší byli Rizman a Fernandez. Podrobnosti k utkání najdete ZDE.

KK Tajfun Šentjur - BK ARMEX Děčín 81:87
Body Šentjuru: Rizman 18 (4x 3), Fernandez 14 (2x 3, 7 doskoků, 8 asistencí, 7 získaných faulů), Bolčina 12, Pešič 11 (8 doskoků), Williams 10 (1x 3, 9 doskoků), Jereb 8 (2x 3, 5 asistencí), Macek 5 (1x 3), Rojko 3, Debelak 0, Lupse 0.
Body Děčína: Šiška 19 (3x 3, 6 doskoků), P. Houška 18 (1x 3, 7 doskoků), Feštr 18 (3x 3, 5 asistencí), Ježek 15 (3x 3), Grunt 7 (6 doskoků),Kroutil 3 (1x 3), Halada 3 (1), Landa 2, Bažant 2.
Střelba za 2 body 20/39:18/29, za 3 body 10/26:12/28, TH 11/14:15/23. Doskoky 33:34 (útočné 11:10), asistence 18:24, ztráty 14:16, fauly 26:18.

Nejlepší hráč: Šimon Ježek

Čtvrtiny: 17:26, 23:22, 25:21, 16:18

Trenér po utkání
Pavel Budínský, trenér Děčína: "Dnešní výhra nás moc potěšila. Jednak kvůli absenci některých hráčů, ale také kvůli předvedenému výkonu, který snesl až na některé pasáže přísné měřítko. Mě se ovšem nejvíc zamlouval výkon tří slovinských rozhodčích, kteří nechali hrát oba týmy tvrdý a důrazný agresivní basketbal, takže hra měla spád a tempo, což nám od začátku vyhovovalo. Přestože jsme měli v utkání dvě hluchá místa, kdy Šentjur šel přes nás, vždy jsme dokázali odpovědět nějakou střelou či povedenou kombinací. V závěru jsme si komplikovali koncovku špatnou střelbou trestných hodů, ale dobrou obranou a jistým doskokem jsme si takticky závěr pohlídali.“

Hráč po utkání
Šimon Ježek, Děčín: "Za výhru jsme samozřejmě rádi, ale máme za sebou teprve polovinu výletu. Dnes se nám stejně jako doma povedl začátek utkání, ale po prostřídání jsme začali pod pseudotlakem domácích dělat zbytečné chyby, a v prvním poločase jsme měli jedenáct ztracených míčů. Po přestávce šel Šentjur dokonce do vedení, ale v koncovce jsme udrželi pevné nervy a získali jsme velice cenné vítězství. Tabulka bude totiž podle mého velmi vyrovnaná. Zítra nás ovšem čeká papírově silnější soupeř."

1386x  | Luděk Černý, JD | Tisk | Přejít zpět

Krátké zprávy

TV.nbl.cz

17.10.2018

Fotografie týdne

Zlatý podraz

Kooperativa NBL 2018/19 Základní část

#TýmyK+-%
1.ČEZ Basketball Nymburk13130100
2.DEKSTONE Tuři Svitavy1410471
3.BK JIP Pardubice139469
4.Olomoucko148657
5.BK ARMEX Děčín148657
6.SLUNETA Ústí nad Labem148657
7.BK Opava147750
8.USK Praha146843
9.GEOSAN Kolín145936
10.egoé Basket Brno1441029
11.NH Ostrava1441029
12.Kingspan Královští sokoli141137

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.16.1Autrey L.23.4
Carlson K.13.2Carlson K.17.2
Pomikálek T.9.6Pomikálek T.9.9
Šiška O.8.9Šiška O.9.1
Feštr L.7.6Kroutil F.7.1

DoskokyAsistence
Autrey L.9.4Šiška O.3.9
Carlson K.5.9Autrey L.3.5
Pomikálek T.4.3Feštr L.1.9
Šiška O.3.7Kroutil F.1.9
Grunt P.3.2Carlson K.1.5

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit