Komentář po zápase

UPRACOVANÁ VÝHRA VÁLEČNÍKŮ NAD POSLEDNÍM
Děčín: Šiška, Ježek, Kroutil, Landa, P. Houška
Jindřichův Hradec: Šoula, Sinadinovič-Stojilkovič, Upchurch, Fait, Zuzák
Po reprezentační pauze čekal na basketbalisty na palubovce ARMEX Sportcentra, kterou zalévá nádherné světlo z nového osvětlení, zápas s posledním týmem Kooperativa NBL. Ten zatím prohrál všech osm zápasů a naši tak byli v jasné pozici favorita, jež však v sobě vždy skrývá nebezpečí, což se potvrdilo.
Hosté udělali v minulých dnech řadu změn ve svém kádru, vyprázdnila se jim také marodka, a do zápasu se pustili s chutí, když skóre otevřela trojka a koš nové americké posily, Upchurche - 0:5. První body Děčína obstaral Šiška, ale zkušený Zuzák dalšími pět body zařídil jidřichohradecké vedení 4:10. Válečníci naštěstí rozpačitý úvod brzy zahnali a především díky P. Houškovi se ujali vedení 12:10. V polovině této části pak vedli 16:12, ovšem soupeř hrál s chutí, využíval nepřesností v děčínské defenzívě a dvě minuty před přestávkou se radoval z náskoku pěti bodů - 18:23. Po pěti bodech Bažanta a jedné šestce Šišky (trestné hody se Děčínu rovněž nedařily) sice otočili Válečníci na 24:23, jenže poslední slovo měl Bašta a jeho trojka - 24:26. Ani ve druhé desetiminutovce to nebylo ze strany domácích lepší, přesto díky přesné ruce Halady, který za první tři minuty dal 11 bodů, vedli 37:33. Jenže dvě trojky Zuzáka náskok vymazaly a přetahovaná pokračovala. Čtyři minuty před přestávkou to bylo 43:43, pak ale přišla povedená pasáž Válečníků, kteří rychlou hrou i přesnou střelbou získali vedení 56:45, které do poločasu už snížila jen jedna šestka Šouly - 56:46.

Druhou půli začal parádní brejk Šišky a zdálo se, že domácí konečně nasadí k rozhodující bodovému trháku. To se však nestalo, v děčínské hře se znovu objevily zbytečné nepřesnosti, hostům navíc přálo štěstí, míče se jim odrážely do rukou, a po dvou bodech Stegbauera to bylo 58:53. Pak ale zavelel Feštr, jeho slepené trojky potvrdily koše P. Houšky a Landy a bylo to 68:55. Po oddechovém čase "Jindřicháče" se hosté opět zkoncentrovali a dvě minuty před poslední přestávkou snížili na 71:68. Vyrovnání se ovšem nekonalo, naopak po dopichu Landy platil stav 73:68. V posledním dějství skóroval jako první Šoula, avšak domácí Ježek ihned odpověděl a pak se to konečně zlomilo. Děčané přidali v obraně, soustředili se na doskoku, v útoku pak ukázali přesnou mušku a utekli na 87:70. Toto manko soupeře přece jen nahlodalo, naopak naši získali potřebnou sebedůvěru a vyhráli pohodlným náskokem 95:78, když v závěru mohl trenér Budínský, jenž se v úvodu zápasu hodně zlobil, i šanci mladíkům Kloudovi a Karlovskému.

Děčané zvítězili především díky sudým čtvrtinám a 57 bodům lavičky, protože ta hostující dala jen 14 bodů. Našim se dařilo také v útoku, ale v obraně to skřípalo a soupeř, který věděl, že nemá co ztratit, z toho profitoval. Lídrem Děčína byl P. Houška s 20 body, svůj nejlepší výkon předvedl Halada, na dvojciferný počet bodů se dostali také Pomikálek, Feštr a Šiška, který se blýskl 9 asistencemi. "Výsledek vypadá jednoznačně, ale výhra je taková hořká. V prvním poločase to bylo hodně vyrovnané a jediné štěstí bylo, že jsme dali padesát šest bodů, protože dostat čtyřicet šest bodů od týmu, který ještě letos nevyhrál je hodně blbé. V obraně pořád hoříme a musíme s tím už opravdu něco dělat," apeloval po utkání Tomáš Pomikálek a pokračoval: "V útoku to bylo hezké, v pohodě dnes mohla padnout i stovka, ale škoda slabé obrany. Podobný tým bychom měli být schopni ubránit na šedesáti bodech. Je pravda, že míče, kterou byly padesát na padesát padaly do ruky jim, těžili z toho a dávali jednoduché koše. Ale bylo tam i hodně našich zbytečných chyb. Soupeř zkrátka chytil na začátku lauf a na tom se pak vezl."

Jindřichův Hradec táhl zkušený Zuzák, jenž zaznamenal 27 bodů a 9 doskoků. Nový Američan Upchurch přidal 16 bodů, zbytek týmu statečně bojoval a porazil naše na doskoku. Válečníci měli ovšem více asistencí, méně ztrát i lepší procenta střelby, jen při trestných hodech se trápili.

Trenéři po utkání
Karel Forejt, trenér Jindřichova Hradce: „Chtěl bych být dnes pozitivní. Potom, co jsme poslední týden zažili - veliká obměna zahraničních hráčů a minimum tréninků v plné sestavě, protože jsme měli i marodku - byly v dnešním utkání dobré pasáže z naší strany. Sympaticky jsme se drželi mnohem kvalitnějšího týmu, kterým momentálně Děčín je, a měli jsme i potřebnou konkurence schopnost na obou polovinách hřiště. Bohužel, vždy po prostřídání, hráči po nemoci ještě nejsou připraveni, aby odehráli čtyřicet minut, toho Děčín využil. Domácí mají mnohem širší kádr, což se dnes mimo jiné projevilo na tom, že měl pět dvojciferných střelců. U nás to dnes držel Standa Zuzák, který hrál s antibiotiky. Klobouk dolů před ním. Zápas nám měl posloužit k souhře s novými hráči, což naplnil. Samozřejmě, že vždy věříme v úspěch, ale Děčín má v domácí hale extrakvalitu.“

Pavel Budínský, trenér Děčína: "My jsme splnili roli favorita a vyhráli jsme, nicméně jsme museli hrát až do samého závěru, neboť Jindřichův Hradec předvedl sympatický výkon. Osobně jsem očekával, že na naší straně bude víc uvolněnosti. Když radikálně vyměníte téměř třetinu týmu a buduje se nová identita, obvykle to s vámi něco udělá. A ten impuls se u Jindřichova Hradce přetavil v to, že jsme dostali za poločas čtyřicet šest bodů a já byl hrubě nespokojený s naší obranou činností. Někteří hráči v některých situacích nejsou schopni pochopit, kdy mají zlepšit individuální obranu, nebo kdy se věnovat týmové obraně. Obrana se mi nelíbila, dělali jsme mentální chyby. To je námět pro tréninkový proces. V útoku jsme ale dali devadesát pět bodů na nové obroučky, diváci jistě ocenili i nové osvětlení. O výsledku rozhodla naše širší rotace a jsem rád, že jsme nemuseli utavit některé hráče, protože už v sobotu hrajeme důležité střetnutí s maďarským Körmendem v Alpsko-jadranském poháru. Zápas se musel líbit, byl bodový, ale při naší náročnosti musíme některé věci zvládat lépe.“

Hráči po utkání
Lukáš Stegbauer, Jindřichův Hradec: "Věděli jsme, že proti Děčínu to nebude nic lehkého. Navíc máme nový tým a potřebujeme se sehrát. Neznamená to ale, že se vzdáváme. Z mého pohledu bych řekl, že jsme odehráli velmi kvalitní zápas, půjčovali jsme si balón a přestože jsme dostali devadesát pět bodů, řekl bych, že to bylo dobré. Jsem spokojený, hrálo se mi dobře a doufám, že v tom budeme pokračovat dál."

Filip Halada, Děčín: "Jsem rád za vítězství, ale jsem nespokojený s naší obranou. A to především v prvním poločase, kdy jsme dostali čtyřicet šest bodů. Na tom musíme zapracovat, protože máme máme hráče na to, abychom mohli hrát velmi kvalitní obranu. Musíme se každý zamyslet sám nad sebou a ukázat, že obranu můžeme hrát lepší."

BK ARMEX Děčín - Basket Fio banka Jindřichův Hradec 95:78
Body Děčína: P. Houška 20 (1x 3), Halada 18 (3), Pomikálek 15 (1), Feštr 11 (3x 3, 7 asistencí), Šiška 10 (1x 3, 9 asistencí), Bažant 9 (1x 3), Landa 4 (7 doskoků), Ježek 4, Grunt 4, Kroutil 0, Klouda 0, Karlovský 0.
Body Hradce: Zuzák 27 (3x 3, 9 doskoků), Upchurch (1x 3), Stegbauer 9 (1x 3, 10 doskoků), Fait 8 (2x 3), Sinadinović-Stojilković 7 (1), Šoula 6, Bašta 5 (1), Fical 0, Novák 0, Kantůrek 0.
Střelba za 2 body 30/50:19/41, za 3 body 10/26:9/29, TH 5/12:13/17. Doskoky 41:42 (útočné 13:16), asistence 27:16, ztráty 10:18, fauly 19:17.
Nejlepší hráč: Stanislav Zuzák