Tréninky v hale povoleny!
3.11.2020Profesionální sportovci se od středy mohou vrátit do prostor vnitřních sportovišť.
Ve středu 4.listopadu se Válečníci z děčínského A-týmu vrací na palubovku do indoor tréninkového procesu po více než třech týdnech. Začátek Kooperativa NBL sice zatím jistý není, čeká se na přesné znění podmínek a možnosti jejich plnění pro soutěž. Ve hře je aktuálně varianta pokračování soutěže po přerušení, s největší pravděpodobností v tyto dny bez diváků a za přísných hygienických opatření. Poslední soutěžní utkání odehrál Děčín v domácím prostředí proti USK Praha, kterému podlehl 76:81 před prázdnými tribunami ARMEX Sportcentra, když předtím kvůli karanténě své i soupeřů musel klub postupně odložit 5 duelů. V současné velmi neúplné tabulce tedy figuruje na děleném osmém místě s bilancí 1 výhra a 2 porážky.
Profesionální sportovci se tedy mohou začít připravovat ve svém domovském prostředí. Početná mládež zůstává ve stejném režimu jako dosud - vedení a trenéři budou se svěřenci nadále v kontaktu.
Válečníci byli v uplynulých týdnech nuceni trénovat venku, a to v rámci města, a to od haly i v poměrně vzdálené lokaci. „Spočívalo to především v atletice, běhání a posilování, na což jsme našli výborný prostor na základní škole v Březinách díky vstřícnosti paní ředitelky. Jde o workoutové hřiště, které využíváme ke kruhovým tréninkům. Další tréninky byly na Kvádrbergu, na Letné, a v dalších lokalitách. Většina cvičení byla zaměřena na udržování fyzické kondice.“ informoval sportovní manažer Jakub Důra.
Vedení klubu zvažovalo i využívání venkovního basketbalového hřiště, ale i vzhledem k nepřízni počasí od záměru upustilo. „Věřili jsme, že než se začne znovu hrát liga, vrátíme se do haly dostatečně včas. Od středy začneme znovu pracovat na basketbalu a uvidíme, kdy se rozběhne liga.“
V týdnu se tým připravoval čtyři až pět dnů, víkendy byly volnější. Tréninky ve venkovním prostředí týmu včetně cest zabraly necelé tři hodiny. Hráči pak dostávali i individuální úkoly na volné dny, jako třeba posilování s vlastní vahou, skákání přes švihadlo, výklusy venku či další různé cviky a cvičení. Jen neděle bývá zcela volná.
Válečníci ovšem dostávali od trenérského štábu ještě jiné pracovní úlohy. „Musí sledovat vybrané euroligové utkání, kde mají za úkol sledovat třeba konkrétního hráče a vypracovat o svém pozorování písemnou zprávu. Obvykle jde o post, který naši hráči sami zastávají, každý má přiděleného hráče z jednoho týmu, co se mu dařilo, nebo nedařilo, jak řešil pick-and-roll, nebo jak bránil svého hráče. Je to zaměřené na to, aby hráči o hře ještě víc přemýšleli. Například rozehrávači museli sledovat i počínání trenérů a rozkreslovat jednotlivé systémy,“ popisuje nezvyklé domácí projekty Důra.
Díky vyjednání Národní sportovní agentury s Ministerstvem zdravotnictví bylo dovoleno halovým sportům vrátit se do tréninkového procesu, není tak třeba zvažovat další možnosti, jako například výjezdy za tréninky do Polska či Německa, což bylo dosud pouze v úvahách a ve zkoumání možností.
„My ale neřešíme jen A-tým, u kterého je to o něco snazší v tom, že se aspoň venku může scházet společně. Mládež to povoleno nemá, takže se snažíme vymýšlet různé projekty, jak aspoň online udržet naši komunitu pohromadě. Proto vznikla Stezka Válečníka, elektronický kvíz pro žáky a minižáky, každou neděli vysíláme Studio Válečník s rozhovorem se zajímavou osobností nebo přidáváme nové díly seriálu " Z televizní historie" na webu. Udělali jsme i instruktážní videa s cvičením, kde figuruje Robert Landa se svými dcerami nebo Jakub Houška se syny a nejspíš zapojíme i další rodiny s dětmi. Postupně videa zveřejňujeme na facebooku mládeže a na Instagramu, aby se dostala k co největšímu počtu mládežníků, rodičů a příznivců,“ vypočítává aktivity v nouzové době Důra.