Enea Zastal Zielona Góra vs BK ARMEX Děčín 70 : 81

10. 09. 2024, 19:00 HOD. Hala do koszykowi MOSiR

PO ZÁPASE

Úterní večer znamenal pro A-tým Válečníků výjezd k našim severním sousedům k předposlední prověrce před startem nového ročníku Kooperativa NBL. Zápas nebyl otevřený veřejnosti a hrál se v krásné mládežnické hale, která obsahuje kromě dalšího vybavení také tři tréninková basketbalová hřiště, přičemž ze dvou z nich se dá vytvořit centrkurt, jenž znají i mládežníci z Děčína z turnajů CEYBL, a na něm právě se v úterý hrálo.

Jordan Ogundiran otevřel skóre a jakoby naznačil tlačícím domácím, že Děčín přijel hrát aktivně. Polská šňůra 9:0 (z 2:4 na 11:4) byla rychle odpružená, a útočně především právě Jordan, společně hlavně s kapitánem Tomášem Pomikálkem se postarali o vyrovnaný průběh prvního dějství, jež těsně získali domácí 17:15. Druhá čtvrtina se nesla v podobném duchu, kdy se hrál nátlakový intenzivní basketbal. Hledat chyby v urputných obranách na obou stranách bylo velmi těžké, ale hráči obou týmů předváděli pěkné individuální dovednosti. Poločasové skóre uzavřel Jordan dopichem z útočného doskoku v rychlém přeběhu - 39:39

Domácí obranu přitvrdili a Děčín se ve třetím dějství zvládal prosazovat z trestných hodů s vysokým procentem. Hra byla oprávněně velmi kouskovaná, ale oba týmy si dokázaly najít skulinky v útoku. Obrany zůstávaly velmi pevné, inu skóre po třiceti minutách bylo 57:62. Ačkliv šlo pro domácí teprve o druhý přípravný zápas, hra odpovídala spíš finiši přípravy, který čeká Děčín. Isaac Davidson trefil svou čtvrtou trojku na 64:69 v páté minutě a zlomovou se zdála trojka z rukou AJ Waltona o necelé dvě minuty později na 66:77. Zápas se ještě dohrával, trenéři si vybrali time-outy a zkoušeli různé varianty herních situací a smluvených signálů. Konečné skóre tak vyznělo pro Válečníky 70:81

Poslední přípravný duel čeká Válečníky na palubovce Dresden Titans v pátek 13.9. od 17 hodin.

Zastal Zielona Gora - BK ARMEX Děčín 70:81 (17:15 39:39 57:62)
Střelci ZG: Thornwell 19, Saulys 14, Browning a Kolodziej 9, ...
Střelci DC: Davidson 21, Ogundiran 19, Walton 13, Pecháček 9, ...

Kooperativa NBL začíná 21.září domácím utkáním proti NH Ostrava, bližší informace o permanentkách naleznete ZDE

PŘED ZÁPASEM

Dalším zahraničním soupeřem, s nímž se Děčín utkává v přípravných zápasech pravidelně, je Zielona Góra. Zastal je klub s velkou a úspěšnou nedávnou historií a jde o jeden z nejvýraznějších poských klubů posledních let, kdy mezi lety 2012 a 2021 skončil nejhůře na 4.místě v silné polské lize, a z toho ses tal pětkrát mistrem Polska. Poslední dva roky už tak úspěšné nebyly, a především vloni se pohyboval na chvostu ligové tabulky celý ročník, tým v průběhu roku trenérsky tým převzal (a pokračuje jako hlavní) Virginijus Sirvydis, jehož si mohou fanoušci pamatovat jako hráče v dresu Pardubic v sezóně 2008/09, kde se potkal se spoluhráči Ellem Sandersem nebo i Tomášem Greplem.

Hráčský kádr je proti loňskému roku změněný, zůstali pouze dva loňští polští hráči. Dosud byli oznáměni čtyři už protřelí cizinci - tři Američané (z toho však jeden s historií z NBA), jeden Litevec, a pak tři mladší Poláci a jeden zkušenější. Polská liga začíná až 3.října, Zastal dokonce až o den později proti Wloclawku, proto by mělo jít pro Poláky teprve o druhou herní prověrku, když první absolvovali proti ústecké Slunetě o víkendu a vyhráli 77:61.

V roce 2021 se na jeho palubovce představili Válečníci v přípravě a prohráli 104:70. Vloni tam tým trenéra Grepla prohrál také poměrně jasně 112:83, kdy hráči dostali rozloženou minutáž a AJ Walton se blýskl 32 body za 20 minut.

Úterní přípravný zápas se odehraje v mládežnické hale MOSiR, kde trénuje a hraje svá utkání místní mládežnický klub, a která může být velkou inspirací, jaká sportoviště mohou kousek od našich hranic vznikat.