05. 10. 2024, 18:00 HOD. Hala Slavie Eden

PO UTKÁNÍ

Slavia: Watson-Gayle, Bonner, Halada, Nejezchleb, Dallas
Děčín: Walton, Ogundiran, Davidson, Pomikálek, Pecháček

Válečníci odjížděli na palubovku pražské Slavie s touhou odčinit svůj domácí nezdar s Pískem, ale místo toho utrpěli nečekanou a nepříjemnou prohru po neslaném a nemastném výkonu.
Utkání přitom začalo pro Děčín dobře, když po šestkách Ogundirana a koši Davidsona vedl 0:4. Jenže domácí Dallas dal šest bodů v řadě a otočil na 6:4. Pak začala přetahovaná, která po trojkách Dallase a Pomikálka přinesla vyrovnaný stav 11:11. V tuto chvíli ale slávisté vyrukovali s třemi přesnými trojkami v řadě a hosté museli sáhnout o oddechovému času - 20:13. Po něm sice Štěrba rovněž trefil trojku a Válečníci se pak přitáhli po šestkách Macháče na 25:23, jenže Kozák a Pumprla stačili do první přestávky navýšit vedení svého týmu na 29:23. Ve druhé čtvrtce sice skórovali jako první domácí, ale pak Štěrba, Davidson a trojka Pomikálka otočili na 31:32. Oba týmy pálily jednu trojku za druhou a velmi úspěšně, takže čtyři minuty před poločasem to bylo 39:38. Ve zbylém čase už ale padly jen dvě trefy na každé straně a poločas skončil 44:42.
Zlom zápasu přišel stejně jako proti Písku po návratu z kabin, kdy domácí rychle odskočili na 55:46 a trenér Grepl musel sáhnout po time-outu. Po něm sice Ogundiran čtyřmi body snížil, ale další děčínské šance zůstaly nevyužity. Přesto se naděje Válečníků trochu zvedly, když Davidson trojkou dostal svůj tým na dostřel - 56:53. Jenže domácí tahoun Watson-Gayle ihned kontroval košem za dva, vzápětí přidal trojku, Pumprla také trefil za tři body a rázem to bylo 64:55. Tečku za touto desetiminutovkou pak udělaly trestné hody Štěrby - 64:57. Poslední periodu zahájila trojka P. Nováka, po které domácí vedli už dvojciferným rozdílem, ovšem Štěrba a Ogundiran snížili na 67:63. Slavia ale odpověděla další trojkou Watson-Gayle, po něm skóroval také Dallas, po chvilce si domácí dvojice vše zopakovala a bylo to 77:67. Děčín se už ve zbytku utkání nedokázal vzpamatovat a symbolicky trojka Pumprly, čtrnáctá domácí, uzavřela na 83:71.
Utkání zastihlo Válečníky ve střelecké nepohodě a celková úspěšnost 34% hovoří za vše. Domácí byli lepší ve dvojkách (16/28:17/43) i trojkách (14/27:7/26), a byť prohráli v šestkách (9/15:16/18), radost jim to nezkazilo. Domácí byli lepší na doskoku (38:34), Válečníci ale měli podstatně lepší útočný doskok, ale na body z druhých šancí vyhráli jen 7:13. Na asistence to bylo vyrovnané 12:12, Slavia měla obrovských 24 ztrát proti 15 děčínským a prohrála na body po ztrátách 17:30. Na body z brejků to bylo decentních (3:6), souboj laviček vyhrála ta pražská 21:19.
Děčín bez Slowiaka měl svého lídra v Janu Štěrbovi, který zapsal 15 bodů a přidal 11 doskoků a 3 zisky. Davidson pomohl 14 body, Pomikálek dal 13 , Walton 12 (+ 7 zisků)) a Ogundiran 11 bodů.
Domácí táhl rozehrávač Watson-Gayle, autor 29 bodů (dvojky 5/7, trojky 5/10, TH 4/9), jistě střílející Dallas přidal 15 bodů, Pumprla dal 11 bodů (trojky 3/4, TH 2/2).

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX ENERGY Děčín: „Tento zápas se hodnotí těžce, protože jsme tady neuspěli. Slavia nás střihla s obrovsky kvalitním tříbodovým procentem (52%), ze dvaceti sedmi pokusů dát čtrnáct trojek, to obrovsky pomůže v takovém kvazi obranném utkání. Potřebujeme zlepšit naši obranu a zapracovat na trošku lepší souhře, protože když nám kolikrát zápas začal utíkat mezi prsty, spoléhali jsme se na individuální činnost a takhle hrát prostě nemůžeme a nechceme. Zápas je třeba co nejrychleji zapomenout, protože se nám to nepovedlo, a připravit se na další utkání.”
Lukáš Chábek, asistent trenéra SK Slavia Praha: „Začátek zápasu nám vyšel velmi dobře, hráli jsme s dobrou energií, nechybovali jsme. Udělali jsme několik ztrát, za což nás soupeř potrestal, ale jinak jsme hráli dobrý basketbal. Trefovali jsme dobré pozice hlavně v první čtvrtině. Dostali jsme v prvním poločase čtyřicet čtyři bodů, soupeř trefoval taky hodně volných střel. Druhý poločas jsme pokračovali s dobrou energií, hráli jsme s chutí. Soupeř znervózněl, protože netrefil volné střely. My jsme pracovali dobře v obraně, trefovali jsme těžší střely, ale k úspěchu vedla dobrá obrana.”

Hráči po utkání
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX ENERGY Děčín: „Prohraný zápas… myslím, že jsme si všichni chtěli trochu zlepšit náladu po posledním domácím zápase, a to se nám nepodařilo. Hrozně špatně jsme využívali fauly, měli jsme jich strašně málo. V první čtvrtině jsme dostali skoro třicet bodů, což je hrozně moc. Naštěstí se pak obrana zlepšila, ale v útoku jsme si nebyli schopni vyhovět a snažili jsme se to spasit každý sám. Bohužel, v této lize, kdy každý ví, co budeme hrát, a ty přípravy na ten zápas jsou velké, tak je těžké s tímhle vyhrávat.”
Jordan Dallas, power forward SK Slavia Praha: „Byl to těžký zápas, oba týmy bojovaly velice tvrdě, s mnoha fauly, ale přišli jsme k vítězství. Jsem velice hrdý na náš tým, hrdý na naši snahu, byla to dobrá výhra.”

SK Slavia Praha - BK ARMEX ENERGY Děčín 83:71
Body Slavie: Watson-Gayle 29 (5x 3, 6 ztrát, 3 zisky, 6 získaných faulů), Dallas 15 (1x 3, 7 doskoků), Pumprla 11 (3x 3), Bonner 7 (1), Nejezchleb 6 (2x 3, 7 doskoků), P. Novák 6 (2x 3), Halada 5, Kozák 4. D. Novák 0.
Body Děčína: Štěrba 15 (1x 3, TH 6/6, 11 doskoků), Davidson 14 (2x 3), Pomikálek 13 (3), Walton 12 (5 asistencí, 5 ztrát, 7 zisků), Ogundiran 11 (1x 3, TH 6/6), Macháč 2, Pecháček 2, Kroutil 2, Ryndýsek 0.
Střelba za 2 body 16/28:17/43, za 3 body 14/27:7/26, TH 9/15:16/18. Doskoky 38:34 (útočné 11:18), asistence 12:12, ztráty 24:15, fauly 19:17.

Čtvrtiny: 29:23, 15:19, 20:15, 19:14

Rozhodčí: Hruša Petr, Kec Jakub, Bohata Pavel

Komisař: Andrle Petr

Diváci: 426

PŘED UTKÁNÍM

Také ve svém druhém venkovním duelu nové sezóny Kooperativa NBL vyrazí Válečníci do Prahy, tentokrát zamíří do haly Edenu, kde své zápasy hraje Slavie.

Pražská Slavia má za sebou dvě sezóny v nejvyšší soutěži mužů, v obou skončila ve skupině A2, ale pokaždé úplně jinak. Při své premiérové sezóně 2022/23 dokázali slávisté neuvěřitelné věci včetně výher nad ústeckou Slunetou, Nymburkem či Opavou. Nakonec sice zůstali ve skupině A2, ale zde obsadili 2. příčku, a v předkole play-off dusili Opavu, kterou dokonce znovu jednou porazili. To loňský ročník byl trápením, po základní části byla Slavie poslední se třemi výhrami, ve skupině A2 přidala jen dalších pět, skončila na chvostu tabulky a musela do baráže. Zde však dvakrát porazila vítěze první ligy, svitavské Tury (87:103 a 92:69), čímž uhájila svoji přítomnost v Kooperativa NBL. Úspěch v baráži už ale nedirigoval portugalský trenér Hugo Miguel da Silva Salgado, protože klub jej nečekaně nahradil tuzemským koučem Lubomírem Růžičkou, který se tak po roce v Maďarsku vrátil zpět do českých vod.

Po loňské sezóně odešli z týmu hráči Varner (zamířil do Ústí), Thompson, Kimbrough, Agravanis, David Jelínek, Mareš, Šťovíček a Olejník. Na soupisce tak zůstali Pumprla, Mrázek, Bubeník, Matušík, Bělohradský a Skřivánek, které postupně doplnili rozehrávač Watson-Gayle (Velká Británie), guard Bonner (USA), pivot Dallas (USA), power forward Kozák, křídla Halada, Pavel Novák, pivot Vilém Svoboda, forward Dávid Novák (Slovensko) a power forward Nejezchleb (z dorostu).

V přípravě se "sešívaní" většinou měřili se slovenskými či polskými celky se střídavými úspěchy. Také se zúčastnili turnaje o Pohár Maršálka Velkopolského Vojvodství, kde ve finále porazili domácí tým AZS Opolska 82:95. Výsledky přípravy: Patrioti Levice - Slavia Praha 77:76, Blue Wings Nitra - Slavia Praha 70:89, Górnik Walbrzych - Slavia Praha 78:61, GTK Gliwice - Slavia Praha 90:82, ERA Basketball Nymburk - Slavia Praha 109:51, Slavia Praha - AZS Opolska 86:74.

Do kolotoče Kooperativa NBL naskočili svěřenci kouče Růžičky až ve 2. kole (utkání 1. kola s Nymburkem je odloženo na 11. 12.), v němž padli na palubovce Brna 67:63 (nejlepší střelci Slavie: Watson-Gayle 16, Mrázek 14, Bonner 12), v dalším utkání už ale slavili, když doma porazili těsně Ostravu 89:87 (nejlepší střelci Slavie: Watson-Gayle 28, Dallas 13, Svoboda 13, Halada 11). Následovalo pražské derby s USK, které se ale Slavii nepovedlo a padla na Folimance 81:63 (nejlepší střelci Slavie: Dallas 12, Watson-Gayle 12, Nejezchleb 8).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX ENERGY Děčín: „Slavia je výborně vedený a disciplinovaný tým. Na rozehře vládne nesmírně rychlý Watson-Gayle, kterého potřebujeme přibrzdit v rychlém protiútoku a v organizaci hry, aby z jeho umu netěžili ostatní hráči. Výborný střelec Bonner a silná podkošová sestava se Svobodou, Kozákem a Dallasem bude velký problém na obou polovinách hřiště. My chceme předvést lepší výkon, než v posledním utkání, které se nám vůbec nepovedlo.“
Tadeáš Slowiak, rozehrávač BK ARMEX ENERGY Děčín: "V sobotu nás čeká další houževnatý soupeř, který nám rozhodně nedá nic zadarmo. Jedeme na Eden, kde je vždy velmi specifické prostředí a bude na nás, jak se s tím vypořádáme. Musíme začít hlavně u sebe, zlepšit aktivitu a komunikaci v obraně, zrychlit pohyb míče na útočné polovině a hrát kolektivní basketbal."