Sršni Photomate Písek vs BK ARMEX Děčín 85 : 101

03. 01. 2024, 18:00 HOD. Sportovní hala Sokol

PO ZÁPASE

Písek: Sýkora, J. Svoboda, Novotný, Fait, M. Svoboda
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč

Vstup do roku 2024 se Válečníkům povedl náramně, když zvítězili na palubovce nebezpečného nováčka z Písku a získali tak už šestou výhru v řadě, kterou si upevnili 4. příčku v tabulce.
Utkání začalo trojkovými pokusy obou týmů, úspěšný byl ovšem jen děčínský Kroutil, který otevřel skóre a touto trefou se nastartoval k výbornému výkonu - 0:3. Domácí kontrovali z trestných hodů a svižně narůstající skóre mělo po necelých třech minutách podobu 9:9. Následně Písek díky trojkám Šurého a Faita odskočil na 15:11, když využil chvilkové střelecké trápení Děčína. To však rychle rozehnali Šturanovič smečí a Slowiak se Štěrbou trojkami - 15:19. Koncovka úvodní čtvrtiny dopadla lépe pro Děčín, když Štěrba svojí druhou trojkou zvýšil na 18:26. Definitivní podobu výsledku této části ale dal domácí Novotný - 20:26. Vstup do druhé čtvrtky vyšel lépe hostům, kteří po koši Waltona a trojce Pomikálka poprvé vedli dvojciferným rozdílem - 20:31. Domácí pálili o sto šest za tři body, uspěla ale jen trefa Novotného - 23:31. Poté se Válečníci vrhli pod koš soupeře, Macháč s Waltonem zapsali koše s fauly, následně Kroutil trefil trojku a rázem to bylo 23:40. Kroutil pak odpověděl na smeč Skaličky svojí třetí trojkou, po koši Matěje Svobody se náskok Děčína vyšplhal na 25:45, a po šestkách Šturanoviče na 26:47. Válečníci nedávali soupeři prostor v útoku, ten se dopouštěl ztrát a když se dostal ke střele, byla to nepřesná trojka. V závěru poločasu sice Sršni snížili na 31:49, ale poté Kroutil zapsal zisk, domácí lavička protestovala tak vehementně, že dostala technickou chybu a Kroutil trestný hod proměnil. Následně zakončil Walton další útok Děčína košem a poločas skončil 31:52.
První body druhé půle obstaral děčínský Svoboda, když proměnil koš s faulem, pak trefil i trojku a bylo to 31:58. Stejný hráč po třech minutách přidal svoji druhou trojku, Kroutil proměnil čtvrtou a rozdíl ve skóre narostl na 30 bodů - 35:65! Písečtí samozřejmě nechtěli utržit takový debakl, tři minuty nedovolili Válečníkům skórovat a sami dávali jen bod za druhým. Jejich šňůra, kterou nepřetrhl ani děčínský oddechový čas, měla podobu 17:0 a znamenala snížení na 52:65. Pak se konečně probrala také děčínská ofenzíva, když Walton zapsal dvě šestky stejně jako Ogundiran - 52:69. Domácí se ještě jednou trochu přiblížili, ale tři šestky Macháče a trojka Pomikálka znovu vrátily rozdíl ve skóre na luxusních 22 bodů - 57:79. Poslední periodu zahájila trojka Kroutila, Sršni sice kontrovali šesti body v řadě, ale Děčín vývoj kontroloval, a po koši Ogundirana s faulem vedl 63:87. Ogundiran v této části vůbec trápil obranu domácích, nutil ji k faulům a proměnil všechny čtyři trestné hody, ke kterým přidal i jeden koš - 67:93. Písek se ovšem nevzdával a pět minut před koncem snížil J. Svoboda na 77:94. Na to odpověděl Walton přesnými trestnými hody a Kroutil svoji šestou trojkou - 77:99. Následně Walton dal svůj osmý i devátý trestný hod z devíti pokusů a přehoupl Válečníky přes magickou hranici sta bodů - 77:101. V závěru dal trenér Grepl příležitost hráčům z lavičky, to samé udělal kouč Písku a Kojzar se mu za to odvděčil košem a dvěma trojkami v rychlém sledu - 85:101.
Zápas přinesl větší střeleckou aktivitu Písku, který to tradičně "kropil" za tři body. Jenže ze 42 střel proměnil jen 11, kdežto Děčín z 33 trojkových pokusů jich dal 13. Ve dvojkách vyprodukovaly oba týmu shodně 29 střel, ale i zde byli lepší Válečníci, byť o fous (16/29:17/29). V trestných hodech byl také lepší děčínský tým, který měl krásnou úspěšnost 84% (20/30:28/33). Na doskoku vyhrál Děčín (38:43), ovšem na body z druhých šancí byli lepší domácí (11:8). V asistencích byla skoro remíza (22:21), na zisky vyhráli Válečníci (10:13), kteří ale měli více ztrát (18:21). Body z brejků ovládl Děčín (13:18), Písek měl úspěšnější lavičku, ale jen o kousek (31:27).
Střeleckým lídrem Děčína byl Filip Kroutil, který byl téměř stoprocentní. Proměnil svoji jedinou dvojku i jedinou šestku a z osmi trojek jich trefil šest! Dohromady tak nasbíral 21 bodů, k tomu měl 4 doskoky a 3 asistence, ale také 5 ztrát. Matěj Svoboda pomohl 19 body, AJ Walton dal 15 bodů (TH 9/9) + 4 doskoky, 9 asistencí a 7 získaných faulů. Měl ovšem rovněž 7 ztrát. Pomikálek přidal 12 bodů stejně jako nováček Ogundiran, který donutil soupeře k 8 faulům a proměnil 8 z 11 šestek. Fauly sbíral také Petr Macháč, který měl šestky 5/7 a celkem zapsal 7 bodů. Po šesti bodech přidali pivoti Štěrba a Šturanovič, posledním bodujícím Válečníkem byl Slowiak s 3 body.
Sršni měli nejlepšího střelce trochu nečekaně v Josefu Svobodovi (19), Martin Svoboda dal jen 11 bodů, sice získal 9 faulů (TH 7/11), ale sám se v polovině poslední čtvrtky vyfauloval. Novotný zapsal 10, Skalička 9 a Fait s Kojzarem 8 bodů. Nebezpeční snajpři Sýkora a Šlechta zůstali na 6 bodech.

Jakub Důra, sportovní manažer BK ARMEX Děčín: „Za výhru jsme určitě rádi, v Písku se nikdy nehraje lehce. Je tu skvělá a divoká atmosféra, za to bych chtěl písecké fanoušky pochválit. A píseckému týmu bych chtěl pogratulovat za to, jaký svěží vítr přinesl do NBL. Nás dnes podržela trojková střelba, do utkání jsme vstoupili velmi soustředěně, vytvářeli jsme si šance, které jsme dokázali proměnit. Dokázali jsme si tak vytvořit důležitý náskok. Domácí naopak v prvním poločase netrefovali některé střely, které obvykle proměňují, a tam jsme si dokázali vytvořit rozhodující náskok. Bylo vidět, že jsme dobře připraveni. Domácí ale, jak mají ve zvyku, nic nezabalili a pokračovali dál a ve třetí čtvrtině se dokázali vrátit do hry díky šňůře 17:0. My jsme ale měli vytvořený polštář z předchozích čtvrtin, vrátili jsme se do naší soustředěné hry a dokázali jsme si výsledek pohlídat a získat důležitou výhru.”
Jan Čech, trenér Sršni Photmate Písek: „Asi je načase si to přiznat. Máme pátou porážku v řadě a všechny mají společný jmenovatel. Pokud si myslíme, že jako mladý český tým bojující o A1, jako nezkušený nováček soutěže, všechny přestřelíme a budeme zápasy vyhrávat útokem, tak budeme rádi, když tu soutěž zachráníme. Já už nevím, jak víc přinutit svoje hráče změnit myšlení a donutit je bránit. My jsme už asi počtvrté dostali přes sto bodů. Druhá čtvrtina je na naší obranné polovině takový zmar, že pustíme soupeře do dvouciferného náskoku a druhý poločas už zachraňujeme, co se dá. Pardubice nás dohnaly, sice jsme pořád osmí a máme to ve svých rukách, ale asi bych se už nebavil o A1, ale o našem přístupu. A pokud se nevrátíme do toho, co nás zdobilo na začátku soutěže, tak se nám ještě zle povede. Jediné, co mi udělalo radost, byl přístup mladých hráčů, kteří ukázali, že do týmu patří a že si zaslouží větší minutáž, než do teď dostávali.”

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Byl to důležitý zápas pro oba týmy, oba ho chtěly vyhrát. Jsem rád, že náš tým do toho přišel takto koncentrovaně a vydrželo to až do konce. V tom byl vidět i hlavní rozdíl, protože v domácím zápase jsme nastoupili dobře v první čtvrtině, ale pak Sršni dokázali dát několik volných pozic a stáhli to. Dneska tam ta pasáž opět byla, ale rozdíl byl pořád dost veliký. Rozhodně dneska koncentrovanost byla to hlavní, proč jsme vyhráli.”
Josef Svoboda, křídlo Sršni Photomate Písek: „V první půlce první čtvrtiny se nám dařilo dodržovat pokyny, které jsme si řekli. Nakonec ale první čtvrtina skončila rozdílem osmi bodů, to už byl docela znatelný náskok pro Děčín, který jsme zase museli dotahovat. Druhá čtvrtina už pro nás byla těžká, nedařilo se nám dodržovat pokyny, bylo tam hodně ztrát a byl to hlavní úsek utkání.”

Sršni Photomate Písek - BK ARMEX Děčín 85:101
Body Písku: J. Svoboda 19 (3x 3), M. Svoboda 11 (TH 7/11, 9 získaných faulů), Novotný 10 (2x 3), Skalička 9, Kojzar 8 (2), Fait 8 (1), Sýkora 6 (8 doskoků, 5 asistencí), Šlechta 6 (2x 3), Šurý 5 (1), Šimonek 3, Křesina 0, Borovka 0.
Body Děčína: Kroutil 21 (6x 3), Svoboda 19 (2x 3, 6 doskoků, 2 zisky), Walton 15 (TH 9/9, 9 asistencí, 2 zisky), Pomikálek 12 (2x 3, 4 zisky), Ogundiran 12 (TH 8/11, 8 získaných faulů), Macháč 7 (6 doskoků, 5 získaných faulů), Šturanovič 6, Štěrba 6 (2x 3), Slowiak 3 (1), Mach 0, Carter 0, Rozsypal 0.
Střelba za 2 body 16/29:17/29, za 3 body 11/42:13/33, TH 20/30:28/33. Doskoky 38:43 (útočné 11:8), asistence 22:21, ztráty 18:21, fauly 29:23.

Čtvrtiny: 20:26, 11:26, 26:27, 28:22

Rozhodčí: Blahout Petr, Salvetr Rudolf, Bohata Pavel

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 780

PŘED ZÁPASEM

Do nového roku vstoupí Válečníci zápasem na palubovce nováčka Kooperativa NBL, kterého sice v ARMEX Sportcentru porazili, ale nebylo to nic snadného. A není se co divit, protože svěřenci Jana Čecha předvádí skvělé výkony.

Písek se dostal do nejvyšší české soutěže mužů díky dvěma výhrám v baráži nad Královskými sokoly; po letní přípravě sice první dva zápasy mezi elitou ztratil, když podlehl Slavii Praha v prodloužení a poté nestačil na Nymburk, ale pak už Sršni začali soupeřům zle zatápět. V dalším kole totiž vyhráli v Kolíně a následně doma porazili mistrovskou Opavu. Poté sice přišla prohra v Děčíně, ale následovaly úspěchy v Pardubicích a Ostravě, v Olomoucku i doma nad Slavií, rovněž vyhráli v Brně a doma rozdrtili Pardubice 105:83. V polovině prosince se však písecký stroj trochu zasekl, když Sršni padli na Folimance 87:83, poté schytali debakl v Nymburku 101:65 a následně nestačili doma ani na Kolín 97:103 (nejlepší střelci Písku: Novotný 23, Svoboda 20, Borovka 16). Písek tak klesl na 8. příčku, navíc přišel o vážně zraněného Týmla (zápas s USK), a v posledním utkání mu ještě chyběli Englický a Fait. S rokem 2023 se Písečtí rozloučili čtvrtou prohrou v řadě, když podlehli Opavě 105:94 (nejlepší střelci Písku: Novotný 23, M. Svoboda 18, Sýkora 14).

Přesto mohou být Písečtí spokojeni, na nováčka předvádí opravdu výborné výkony a jeho hráči jsou i mezi lídry jednotlivých statistik. Martin Svoboda je s průměrem 20,7 bodu pátým nejlepším střelcem soutěže, Vojtěch Sýkora vede statistiku doskoků s průměrem 11,5, rovněž je v první v asistencích (9,7).

Sršni mají za sebou už zápas 3. kola Českého poháru mužů, kde porazili domácí Plzeň (za ni nastoupil i děčínský Martin Mach) 63:97. V dalším kole čeká na Písek soupeř daleko silnější, a to USK Praha.

Ryze český písecký tým bodově táhne pivot Martin Svoboda s průměrem 20,7 bodu (+ 8 doskoků a 7 získaných faulů). Následují Filip Novotný (11,9), Petr Šlechta (11,6), Vojtěch Sýkora (11,0 + 10 asistencí a 11 doskoků), Dalibor Fait (10,9) a Štěpán Borovka (10,2).

BK ARMEX bude postrádat rozehrávače Tomáše Randýska, který laboruje s nemocí. Ostatní hráči jsou připravení do hry.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Písek hraje rychlý celoplošný basketbal založený na bleskurychlém protiútoku a výborné trojkové střelbě. Čeká nás těžký zápas a my se potřebujeme vyrovnat v rychlosti domácím hráčům, abychom mohli odehrát utkání, ve kterém budeme mít šanci na úspěch."
Jan Štěrba, pivot BK ARMEX Děčín: "Písek je zaslouženě největším překvapením této sezóny. Na domácí palubovce s podporou píseckých fanoušků předvádí velmi dobré výkony. Pro nás bude důležité zastavit rychlé protiútoky a vyhrát doskoky na obou stranách hřiště. Pokud toto naplníme, můžeme navléknout další korálek do vítězné série."