BK ARMEX ENERGY Děčín vs GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec 95 : 73

29 : 25
28. 09. 2024, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Walton, Ogundiran, Davidson, Macháč, Pecháček
J. Hradec: Feštr, Fairweather, Kemm, Bajema, Wiznitzer

Válečníci ani ve třetím utkání nové sezóny Kooperativa NBL nezaváhali a na domácí palubovce nedali šanci nováčkovi soutěže z Jindřichova Hradce. Ten sice v úvodu držel s domácími krok, ale pak začal podléhat podkošové síle Děčína a nakonec padl o 22 bodů.
Skóre otevřel Walton dvěma body, hostující Bajema však kontroval trojkou. Díky šestkám Ogundirana a třem bodům Macháče ale Válečníci odskočili na 7:3. Hradečtí se čtveřicí cizinců v základní sestavě však rychle odpověděli, a po další trojce Bajemi vedli 9:10. Vedení se přelévalo ze strany na stranu a hosté vedli v polovině první čtvrtiny těsně 13:14. Následně ale Pecháček překlopil vedení zpět na stranu Děčína, kterému se pak povedla šňůra 10:0 a nasadil k rozhodujícímu trháku - 23:14. Po koši Ogundirana se rozdíl poprvé vyšplhal na dvojciferný (25:15), poslední slovo měl však mladý slovenský borec Valentíny a jeho trojka - 25:18. Druhou desetiminutovku zahájil koš Ogundirana, hosté několikrát chybovali při rozehrávce, ale hlavně si jejich nejlepší hráč Fairweather udělal brzy třetí faul. Po třech minutách už vedli Válečníci 34:20 a hosté si raději vzali oddechový čas. Po něm se rozdíl ve skóre pohyboval stále okolo 14 bodů, až v závěru poločasu trojky Slowiaka a Pecháčka zvedly náskok na 48:29. Proti dalšímu nárůstu rozdílu byl ovšem exděčínský Jansa, kapitán Jindřichova Hradce, který čtyřmi body upravil na 48:33
Vstup do druhé půle se povedl více hostům, kteří během dvou minut snížili na 48:37. Děčín však ihned zareagoval a Ogundiran, Walton a Pomikálek vrátili svému týmu výraznější vedení - 55:37. Následoval bodově hluchý úsek Válečníků, díky čemuž se soupeř přitáhl na 55:43. Jenže vzápětí trefil Davidson trojku, Ogundiran přidal koš a rázem to bylo 60:43. Hosté pak znovu trochu snížili, jenže v poslední minutě se prosadili Slowiak i Macháč a před poslední periodou platil stav 66:48. V jejím úvodu se pod koš soupeře hodně tlačil Macháč a dal čtyři body, které proložila trojka Fairweathera - 70:51. Hradečtí dál sympaticky bojovali a Jansa snižoval trojkou po třech minutách na 72:59. Děčínští však nechtěli dopustit komplikace a Ogundiran čtyřmi a Davidson sedmi body zvýšili na 83:61. Následoval další oddechový čas hostů, po kterém padaly v rychlém sledu koše na obou stranách. Za domácí se dvakrát za tři body prosadil Kroutil a první body v nové sezóně zapsal také Randýsek - 91:67. Následně pak ještě další čtyři body přidal Slowiak a domácí vedli minutu před koncem již 95:67. Debakl soupeře už jen trochu zmírnily trojky Bejami a Kheila, jež upravily na konečných 95:73
Děčín svého soupeře jasně přestřílel především ve dvojkách, kde dominoval 31/49(63%):13/27(48%). Hosté měli v trojkách více pokusů než za dva body, a také byli úspěšnější, takže vyhráli 5/27:12/32. V šestkách byli přesnější domácí, kteří měli také více pokusů - 18/28:11/18. Válečníci kralovali na doskoku (43:31), kde ze 17 útočných doskoků pak zaznamenali 19 bodů oproti 5 bodům soupeře. Další veliký rozdíl byl ve ztrátách (7:19) a bodech ze ztrát (30:4). Ruku v ruce s tím šly body z brejků (22:4), domácí měli také více zisků (11:3). Na asistence to bylo skoro vyrovnané (24:21), souboj laviček rovněž skončil téměř plichtou (29:26).
Děčín bodově táhnul Davidson s 20 body (dvojky 7/8, TH 3/3), Ogundiran zapsal 18 bodů (dvojky 7/10) a dvojciferným střelcem byl i Macháč s 11 body (dvojky 5/7). Těsně pod dvojcifernou hranicí zůstali Slowiak a Pecháček s 9 body. Trenér Tomáš Grepl dal v utkání šanci všem svým hráčům, bodově naprázdno ale vyšli jen Bobek a Žižka.
Jindřichův Hradec se opět opíral o Fairweathera s 18 body, Bajema dával jen trojky a zapsal 15 bodů. Tomáš Jansa nastřílel 12 bodů.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX ENERGY Děčín: „Zápas jsme nechtěli v žádném případě podcenit, hlavně poté, co jsme vydřeli velmi cennou výhru na USK. Nechtěli jsme doma padnout s nováčkem soutěže, který mimochodem dnes předvedl velmi slušný výkon a konečný rozdíl úplně neodpovídá tomu, co zde předvedl. Můžeme být rádi, že jsme zápas takhle zvládli a nemuseli hrát žádnou těžkou koncovku. Z tohoto pohledu je tedy spokojenost, ale na druhou stranu jsou věci, které musíme zlepšit, protože nám drhne souhra v některých činnostech.”
Julian Beťko, asistent trenéra GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec: „Vstup do utkání byl podle mého vyrovnaný, ale potom nás zasáhly problémy s fauly, které nás trochu vyvedly z ofenzivního rytmu. Postupně se také začala ukazovat převaha Děčína v podkošovém prostoru. Nástup do třetí čtvrtiny jsme měli poměrně dobrý, ale při deseti útočných doskocích soupeře za jednu čtvrtinu nemáte šanci něco se zápasem udělat. V závěru jsme pak dostali hodně laciných košů. Děčín vyhrál absolutně zaslouženě a my musíme pracovat dál na zabezpečení obranného doskoku a zlepšení útočného flow.”

Isaac Davidson, křídlo BK ARMEX ENERGY Děčín: „Myslím, že jsme dnes odvedli dobrou práci. V prvním domácím utkání jsme dostali skoro sto bodů, tomu jsme se snažili vyhnout, chtěli jsme soupeře zpomalit, a to si myslím, že se nám skutečně podařilo. Opravdu jsem si oblíbil tuhle naší halu, naši fanoušci jsou skvělí, hlasití, což nás dělá lepšími hráči.”
Martin Kheil, křídlo GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec: „Děčín byl dnes jednoznačně fyzičtější, než my, a hrál na rozdíl od nás týmově. Udělali jsme hrozně hloupých chyb, z čehož se musíme do dalších zápasů poučit. Samozřejmě, že nás hodně ovlivnilo to, že náš nejlepší hráč Fairweather měl už v první čtvrtině tři fauly. Musel být opatrnější a nemohl hrát v tom flow, na který je zvyklý. Musíme ale s takovými situacemi počítat, musíme se na ně připravit a pomoci mu. Naše hra nemůže být jen o něm.”

BK ARMEX ENERGY Děčín - GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec 95:73
Body Děčína: Davidson 20 (1x 3), Ogundiran 18 (4 zisky), Macháč 11 (6 doskoků), Pecháček 9 (1x 3, 9 doskoků), Slowiak 9 (1x 3, 4 asistence),Walton 8 (3 zisky), Štěrba 7 (4 asistence), Kroutil 6 (2x 3), Pomikálek 5 (6 doskoků), Randýsek 2, Bobek 0, Žižka 0.
Body J. Hradec: Fairweather 18 (3x 3, 5 asistencí, 5 získaných faulů), Bajema 15 (5x 3, 9 doskoků), Jansa 12 (2x 3, TH 4/4), Kemm 9, Valentíny 5 (1x 3), Wizniter 3, Kheil 3 (1), Kábrt 2, Zvolánek 2, Mička 2, Feštr 2.
Střelba za 2 body 31/49:13/27, za 3 body 5/27:12/32, TH 18/28:11/18. Doskoky 43:31 (útočné 17:7), asistence 24:21, ztráty 7:19, fauly 17:17.

Čtvrtiny: 25:18, 23:15, 18:15, 29:25

Rozhodčí: Matějek Ivor, Vošahlík Marek, Jeřáb Jan

Komisař: Andrle Petr

Diváci: 1 020

Ve druhém domácím utkání nové sezóny Kooperativa NBL budou Válečníci hostit nováčka soutěže, tým GBA Fruko-Schulz Jindřichův Hradec, který v nejvyšší soutěži mužů odehrál šest sezón. Jeho největším úspěchem byla účast v play-off v roce 2015, v roce 2018 přišel však sestup. Pak se Jindřichův Hradec podíval mezi elitu ještě v sezóně 2021/22, kdy získal licenci od Svitav, ve stejném ročníku ale Jindřichův Hradec prohrál v baráži s pražskou Slavií a sestoupil do 1. ligy mužů. Zde se vždy snažil o postup zpět mezi elitu, jenže v sezóně 2022/23 skončila jeho cesta ve čtvrtfinále s Litoměřicemi, o rok později se probojoval až do semifinále, kde však padl se svitavskými Tury. V aktuální sezóně ovšem Kolín nedostal od Asociace prvoligových klubů NBL licenci pro start, a tak jeho místo zaplnil právě Jindřichův Hradec, který se do nejvyšší soutěže mužů vrací po třech letech.

Klub se před návratem posílil o několik zahraničních hráčů - amerického křídelníka Jarona Fairweathera (193 cm), amerického univerzála Colsona Bajemamu (200 cm), dalšího Američana pivota Gabriela Wiznitzera (207 cm) a brazilského sedmnáctiletého borce Nolana Kemmu (193 cm) přicházejícího z programu Barcelony. Z českých luhů a hájů, přesněji z Olomoucka, dorazil rozehrávač Lukáš Feštr, z CZ Academy pak přišel reprezentant do 20 let Adam Ivánek. Na soupisce je také Jan Mička, který působil v Opavě a Ostravě. Děčínští fanoušci si jistě pamatují rozehrávače Tomáše Jansu, který v předminulé sezóně oblékal dres Válečníků. Dalším výrazným mužem je křídelník Filip Kábrt, jenž prošel Nymburkem a Hradcem Králové.

V přípravě se tým vedený trenérem Andrejem Červenkou poměřil dvakrát s rakouským SKN St. Pölten, který porazil 72:82 a 74:85, přehrál rovněž Slavii SPU Nitra 91:71, nestačil však na Handlovou 97:79 a BK KVIS Pardubice 91:69.

Sezónu začali hráči od Vajgaru na palubovce USK Praha, kde sice drželi s domácí krok, ale nakonec padli 98:86 (nejlepší střelci J. Hradce: Fairweather 22, Feštr 21, Bajema 16). Ve 2. kole hostili doma ústeckou Slunetu, která už prohrávala o 13 bodů, ale v koncovce se vzepjala a zvítězila těsně 85:86 (nejlepší střelci J. Hradce: Fairweather 29, Bajema 18, Kábrt 11).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Jindřichův Hradec předvedl v prvních dvou kolech velmi dobré výkony. Pro nás bude klíčová naše obrana, ve které chceme zastavit nejproduktivnější hráče soupeře. Chceme navázat na zlepšený výkon na obranné polovině z našeho posledního utkání."
Jan Štěrba, pivot ARMEX Děčín: "V sobotu nás čeká podobný soupeř jako středeční USK. Klíčem k vítězství bude zastavit rychlý protiútok a nedovolit body z druhých šancí. Pokud zkombinujeme útočnou potenci z prvního zápasu a houževnatost na obranné polovině z druhého, budeme po zápase zvedat ruce v našem svatostánku."

Komisař: Andrle Petr